درگیری در شمال فرودگاه کابل با کشته شدن مهاجمان پایان یافت

Image caption در آغاز درگیری چند انفجار شنیده شد و این درگیری بین پلیس و مهاجمان با شلیک به وسیله خمپاره‎انداز و سلاح‎های خودکار ادامه یافت

مقام‌های پلیس کابل گفته‎ا‌ند که با کشته شدن هفت مهاجم انتحاری، درگیری در نزدیک فرودگاه کابل پایان یافته است.

ژنرال عبدالظاهر رئیس تحقیقات جنایی پلیس کابل به بی‎بی‎سی فارسی گفت: "گروهی از مهاجمانی که با سلاح‎های مختلف مسلح بودند، در شمال فرودگاه کابل در یک محل مسکونی جابجا شدند. می‎خواستند فرودگاه را تهدید کنند. خوشبختانه در اثر سرعت عمل واحدهای خاص ما از پا درآمدند."

او گفت که مهاجمان بر اثر شلیک نیروهای ویژه پلیس کشته شدند، اما ژنرال ایوب سالنگی فرمانده پلیس کابل گفته است که دو تن از مهاجمان موفق شدند که واسکت/جلیقه‎های انتحاری خود را منفجر کنند و بقیه توسط پلیس کشته شدند.

ژنرال ظاهر گفت که مهاجمان ساعت پنج بامداد در دو ساختمان نیم‎کاره در محله قصبه در شمال فرودگاه کابل موضع گرفتند و هدف آنها حمله به اهدافی در فرودگاه کابل بود.

مهاجمان با یک خودرو مملو از مواد منفجره به محل مورد نظر آمدند و با آغاز حملات آنها، نیروهای ویژه پلیس محله قصبه را محاصره کردند و راههای منتهی به دو ساختمان تحت کنترل مهاجمان را بستند.

در آغاز درگیری چند انفجار شنیده شد و این درگیری بین پلیس و مهاجمان با شلیک به وسیله خمپاره‎انداز و سلاح‎های خودکار ادامه یافت. به گفته فرماندهان پلیس، این درگیری حدود سه ساعت طول کشید.

ژنرال عبدالظاهر گفت که در جریان این درگیری دو غیرنظامی به صورت سطحی زخمی شدند و هیچ‎کسی کشته نشده است.

اما ذبیح‎الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در پیامی که به رسانه‎ها فرستاده، نوشته که شماری از نظامیان آمریکایی در فرودگاه کابل کشته شدند و برخی تاسیسات این فرودگاه هم آسیب دیده است، اما ژنرال ظاهر این ادعا را تکذیب کرد.

به دنبال شنیده شدن صدای شلیک در محل درگیری، صدای آژیر در فرودگاه کابل بلند شد و از بلندگوها به کارکنان گفته می‎شد که در محل کار خود بمانند و بیرون نشوند.

صدای آژیر از برخی مراکز دیپلماتیک‎ و از جمله سفارت آمریکا و سفارت بریتانیا هم شنیده شد. از بلندگوی سفارت تاکید می‎شد که این صدای آژیر برای تمرین نیست.

آن گونه که ژنرال عبدالظاهر در مصاحبه خود با بی‎بی‎سی گفت، حمله مهاجمان بدون کمک نیروهای بین‎المللی مستقر در کابل به وسیله نیروهای ویژه پلیس مهار شد.

به دنبال این درگیری هلیکوپترهای ناتو بر فراز محل درگیری به پرواژ درآمدند و راههای منتهی به پایگاههای ناتو هم مسدود شد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان حمله مهاجمان را تقبیح و "سرعت عمل" نیروهای امنیتی در از بین بردن "تروریستان" را ستایش کرده است.

آقای کرزی در کشور قطر به سر می‎برد و این حمله حمله تنها چند ساعت بعد از سخنرانی او در کنفرانس "آمریکا و جهان اسلام" در دوحه صورت گرفته است.

رئیس جمهوری افغانستان در این کنفرانس گفته که جنگ غرب با تروریسم باعث تقویت افراطگرایی در جهان اسلام شده و غرب باید توضیح دهد که نتایج جنگی که در منطقه به راه انداخته چه است.

مصالحه با شورشیان هم از موضوع‌هایی است که قرار است که رئیس جمهوری افغانستان در این سفر با مقام‌های قطری در میان بگذارد.

پیش از این دولت افغانستان موافقت کرده است که دفتری برای این گروه در قطر گشوده شود. گفته می‎شود که سفر اخیر نمایندگان گروه طالبان به ایران هم از طریق همین دفتر برنامه‎ریزی شده بود.

حمله مهاجمان انتحاری در زابل

بر اساس یک خبر دیگر، در حمله مهاجمان انتحاری به یک مرکز ثبت نام رای‌دهندگان در مرکز ولایت زابل، هجده نفر و از جمله یک عضو شورای ولایتی زابل و چهار پلیس زخمی شده‎اند.

معاون والی زابل گفته است که درگیری میان مهاجمان و پلیس پس از کشته شدن هفت مهاجم پایان یافت.

ساختمان مرکز ثبت نام رای‌دهندگان در شهر قلات، مرکز ولایت زابل بین ساختمان شورای ولایتی و دفتر والی زابل موقعیت دارد.

مطالب مرتبط