پناهجویانی که هفته پیش در راه استرالیا غرق شدند، افغان بودند

Image caption سالانه هزاران نفر از داخل افغانستان و همچنان پناهجویان این کشور در ایران و پاکستان راه پرخطر استرالیا را در پیش می‎گیرند

حکومت آسترالیا تایید کرده سرنشینان کشتی که هفته پیش در اقیانوس هند غرق شد، پناهجویان افغان بودند.

یک سخنگوی اداره مهاجرت آسترالیا به رسانه‎ها گفته است که این کشتی با شصت سرنشین از اندونزی به سوی آسترالیا در حرکت بود و سرنشینان آن از هزاره‎های افغانستان بودند.

بر اساس گزارش‏ها، تا اکنون بیش از ده جسد از سرنشینان این کشتی پیدا شده، اما حکومت استرالیا به ماموریت پنج روزه جستجوی اجساد این پناهجویان پایان داده است.

اما نهادهای مختلفی در استرالیا از پایان این ماموریت انتقاد کرده‌اند.

مقام‎های استرالیایی گفته‎اند که ماموران نجات باید به ماموریت دیگری بروند تا مواظب کشتی‌هایی باشند که پناهجویان را به صورت غیرقانونی به این کشور انتقال می‌دهند.

اما شماری از نهادهای حامی حقوق پناهجویان گفته‌اند که دولت توانایی کافی برای جستجو و پیدا کردن اجساد این پناهجویان را دارد و باید به کارش ادامه دهد.

سالانه هزاران نفر از داخل افغانستان و همچنان پناهجویان افغان در کشورهای ایران و پاکستان، راه استرالیا را در پیش می‎گیرند.

وبسایت رسمی رادیو آسترالیا و روزنامه گاردین چاپ لندن نوشته اند که شمار قابل توجهی از کسانی که هفته گذشته غرق شدند از قوم هزاره هستند که به دلیل ناامنی در افغانستان و نیز خشونت هایی که در یکی دو سال اخیر در پاکستان علیه آنها به راه افتاده، این راه پرخطر را در پیش می‎گیرند.

آنها در این راه دشوار سرنوشت خود را به دست قاچاقبران انسان می‎سپارند.

قاچاقبران زیادی در پاکستان و اندونزی در کمین هستند تا با انتقال آنها پولی به جیب بزنند.

ولی هیچ ضمانتی وجود ندارد که کشتی‌های حامل آنها به مقصد برسند. در سالهای گذشته چندین بار گزارش شده که کشتی های حامل پناهجویان در راه استرالیا، غرق شده اند.

براساس گزارش‌ها، حدود ۶۰۰ پناهجو از سال ۲۰۰۹ تا حال، در تلاش رسیدن به استرالیا در نتیجه غرق شدن کشتی‌های حامل آنها جان داده‎اند.

مطالب مرتبط