تماس تلفنی کری با کرزی برای رفع تنش‌ بر سر دفتر طالبان

کری و کرزی
Image caption کری کوشید اطمینان کرزی را در مورد رویکرد آمریکا نسبت به مذاکره با طالبان به دست آورد

ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزی،رئیس جمهور افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که شامگاه، چهارشنبه (۲۹ جوزا/خرداد) جان‌کری، وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای کاهش تنش‌ بین دو کشور با رئیس جمهوری افغانستان تلفنی صحبت کرده است.

مقامات افغان گفته‌اند که ممکن است دولت افغانستان گفتگو بر سر موافقتنامه دو طرفه امنیتی با آمریکا را ادامه دهد.

آقای فیضی گفت که آقای کری به رئیس جمهوری افغانستان گفته که پرچم طالبان و لوحه "امارت اسلامی افغانستان" از دفتر تازه گشایش یافته طالبان در دوحه، پایتخت قطر برداشته می‌شود.

طالبان در دوره حکومت بر افغانستان، عنوان "امارت اسلامی افغانستان" را بر این کشور گذاشته بودند.

آقای فیضی افزود که آقای کرزی به وزیر خارجه آمریکا گفته که مردم افغانستان باید در عمل ببینند که ضمانت‌های که آمریکا در مورد نوعیت فعالیت دفتر طالبان در قطر تحقق یافته است.

این در حالی است اوایل روز چهارشنبه، دولت افغانستان اعلام کرده بود که به دلیل "تناقض میان گفتار و عمل آمریکا در مورد روند صلح با طالبان" گفتگوها روی موافقتنامه امنیتی با آمریکا را به حالت تعلیق در آورده است.

دولت افغانستان همچنین اعلام کرد که هیچ هیاتی برای مذاکره با طالبان به دوحه نمی‌فرستد.

دولت افغانستان خواستار این است تا دفتر قطر به "دفتر طالبان برای مذاکره" مسمی شود و این دفتر غیر از مذاکرات تحت رهبری دولت افغانستان هیچ نوع فعالیت دیگری نداشته باشد.

سخنگوی آقای کرزی گفت که آمریکایی‌ها به دولت افغانستان اطمینان داده اند که طالبان از این دفتر به عنوان نمایندگی سیاسی برای مقاصد غیر از مذاکرات صلح استفاده نخواهند کرد.

سهیل شاهین، یکی از سخنگویان طالبان در قطر نیز تائید کرده است که آنها پرچم و لوحه "امارات اسلامی افغانستان" را از این دفتر بر می‌دارند.

دفتر طالبان در قطر زیر نام "دفتر امارت اسلامی افغانستان" روز سه شنبه (۲۸ جوزا/خرداد) گشایش یافت. طالبان گفتند که در این دفتر به فعالیت‌های سیاسی نیز خواهند پرداخت.

در گشایش این دفتر هیچ نماینده‌ای از حکومت افغانستان حضور نداشت.

موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا

حکومت افغانستان چند روز پیش اعلام کرده بود که به زودی مرحله چهارم گفتگوها برای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا آغاز خواهد شد.

دفتر طالبان در قطر روز گذشته گشایش یافت.

جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته بود که حکومت افغانستان امیدوار است در این دور از مذاکرات پیشرفت‌های زیادی صورت گیرد و به زودی پیشنویس این موافقتنامه نهایی شود.

این مذاکرات میان سفیر افغانستان در واشنگتن و سفیر آمریکا در کابل پیش برده می‌شود.

موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا بر اساس مواد پیمان همکاری‌های استراتژیک دو کشور، امضا می‌شود.

این موافقتنامه چهارچوب حقوقی همکاری‌های امنیتی میان این دو کشور را پس از سال ۲۰۱۴ تعیین می‌کند.

از امضای سند همکاری‌های استراتژیک میان کابل و واشنگتن بیش از یک سال می‌گذرد، اما تا هنوز این دو کشور به دلیل اختلافات روی شرایط شان به تدوین موافقت‌نامه امنیتی، دست نیافته اند.

مرحله اول این مذاکرات در ماه نوامبر سال گذشته آغاز شد.

پیش از این نیز سه مرحله مذاکرات برای امضای این موافقتنامه در کابل برگزار شده بود.

مطالب مرتبط