ربانی: گشایش دفتر قطر تلاشی برای برهم زدن گفتگوهای صلح بود

Image caption ربانی: این دفتر به‎جای این که برای آغاز گفتگو تشکیل شود، در جهت اعلام برنامه‎های جنگ‎طلبانه در همان دقایق نخست به کار رفت

رئیس شورای عالی صلح افغانستان گفته نحوه گشایش دفتر طالبان در قطر نشان می‎دهد که تلاش‎هایی وجود دارد تا روند گفتگوهای صلح در افغانستان را بهم بزنند.

صلاح‎الدین ربانی در همایشی در کابل گفت: "ما همیشه نگرانی خود را از برخی تلاش‎ها برای منحرف ساختن گفتگوهای صلح بیان داشته‎ایم."

آقای ربانی تاکید کرد که گشایش دفتر طالبان با نماد و عنوان امارت اسلامی خلاف توافقات جوانب دخیل در مساله افغانستان است.

او گفت: "دفتر تماس گروه طالبان در قطر خلاف توقعات قبلی و توافقات قبلی طرف‎های مختلف و به گونه‎ای گشایش یافت که به‎جای کمک به این روند، نشان‎دهنده تلاش‎های دیگری برای برهم زدن گفتگوهای صلح بود."

رئیس شورای عالی صلح افغانستان گفت: "این دفتر به‎جای این که برای آغاز گفتگو تشکیل شود، در جهت اعلام برنامه‎های جنگ‎طلبانه در همان دقایق نخست به کار رفت و تلاش‎های مخرب موازی در کنار تلاش‎های صلح‎جویانه مردم افغانستان حکایت داشت."

با این حال، آقای ربانی افزود که اگر این دفتر آدرسی برای گفتگو باشد، شورای عالی صلح حاضر است گام‎های عملی را برای تامین صلح پایدار در این زمینه بر دارد.

رئیس شورای عالی صلح گفت که هر تلاشی در راستای صلح که حکومت افغانستان را در حاشیه قرار دهد، با شکست مواجه خواهد شد.

اختلاف نظر در مجلس

اما در پارلمان افغانستان موضوع گشایش دفتر طالبان در قطر واکنش‎های مختلفی را برانگیخته است.

ژنرال نظیفه ذکی عضو مجلس نمایندگان گفت که موکلان او گفته‎اند که فساد در نظام سیاسی کنونی آنها را مجبور کرده است که از طالبان حمایت کنند. به نظر او، به‎جز طالبان، جایگزین دیگری برای نظام کنونی نیست.

Image caption شکریه بارکزی: طالبان دفتر خود را برای این باز نکرده‎اند که بیایند برای شما برق و آب و نان بیاورند

او افزود: "فساد در افغانستان بیداد می‎کند. افغانستان در فساد در جهان اول شد. به کودکان و زنان تجاوز می‎شود. خشونت وجود دارد. تمام ادارات ما غرق در فساد است."

اما شکریه بارکزی دیگر عضو مجلس پاسخ خانم ذکی را داد و گفت که موکلان او نمی‎خواهند که طالبان بار دیگر به قدرت بازگردند.

او گفت: "طالبان دفتر خود را برای این باز نکرده‎اند که بیایند برای شما برق و آب و نان بیاورند. ببینید در ولسوالی‎هایی که همین حالا طالبان حکومت می‎کنند، درهای مکاتب به روی بچه‎های مردم باز است؟ کلینیک هست؟ طالب حتی به عسکر مسلمانی که لااله الاالله می‎گوید، اعتماد ندارد و او را گردن می‎زند، نمی‎گذارد که نماز جنازه‎اش خوانده شود. شما می‎خواهید که همانها دوباره بیایند؟"

واکنش آمریکا و دولت افغانستان

گروه طالبان روز سه‎شنبه هفته گذشته رسماً دفتر خود را با عنوان "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" در دوحه، پایتخت قطر باز کرد و پرچم خود را در آن برافراشت.

دولت آمریکا در اولین واکنش برای مذاکره با این گروه اعلام آمادگی کرد، اما حکومت افغانستان گفت که گشایش این دفتر حاوی پیامی بود که با ضمانت‌هایی که آمریکا قبلا به دولت افغانستان داده، مغایرت دارد و در مذاکرات قطر شرکت نمی‎کند.

مقام‎های دولت افغانستان گشایش این دفتر را خلاف قوانین بین‎المللی در مورد نمایندگی دولت‎ها می‎دانند و می‎گویند که افغانستان نمی‎تواند دارای دو نمایندگی همزمان در یک کشور خارجی باشد.

هرچند پرچم و عنوان امارت اسلامی از دفتر طالبان در قطر حذف شد، اما شورای عالی صلح آن را ناکافی دانسته و گفته است که پیامی که از آن جا در مورد ادامه جنگ فرستاده شد، برای حکومت افغانستان قابل قبول نیست.

مطالب مرتبط