هیات شورای عالی صلح افغانستان به قطر می‌رود

Image caption پرچم طالبان در دفتر قطر پس از اعتراض حکومت افغانستان پایین آورده شد

شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که امیدوار است به زودی پس از پذیرفته شدن شرایط شان، هیاتی از این شورا به قطر سفر کند.

عطاالله لودین، معاون شورای عالی صلح به بی‌بی‌سی گفت: "بنابر شرایطی که قبلا حکومت افغانستان و حکومت آمریکا روی آن تفاهم کردند و در نامه‌ای که از سوی رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان سپرده شده بود، تحت این شرایط خواهان هستیم که هیات ما در آینده‌ای نزدیک به قطر برود."

او گفت که این هیات به قطر می‌رود تا با مقامات دولت قطر، با نمایندگانی از طالبان که صلاحیت گفتگو دارند و با آمریکایی‌ها گفتگو کند.

این در حالی است که تا کنون طالبان اظهار آمادگی نکردند که با دولت افغانستان گفتگو خواهند کرد و گفته‌اند که با آمریکا مذاکره خواهند کرد.

آقای لودین می‌گوید: "اگر طالبان به این فکر و عقیده باشند، طبعا هیات نمی‌رود. اگر مالکیت روند به حکومت افغانستان تعلق نداشته باشد، اگر طالبان به این عقیده باشند که با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کنند، برایشان مبارک می‌گوییم. مذاکرات طولانی داشته باشند قسمی که قبلا هم داشتند."

او افزود که شورای عالی صلح به عملی شدن شرایط حکومت افغانستان تاکید دارد و پس از برآورده شدن این شرایط به قطر سفر خواهند کرد.

آقای لودین گفت که اگر آمریکا نیز تضمین‌هایی را که به افغانستان داده بود عملی نکند، هیات شورای عالی صلح به قطر سفر نخواهد کرد.

اما او می‌گوید که برای انجام این سفر با توجه به تغییرات روزهای اخیر، امیدواری زیاد است.

Image caption دفتر طالبان در قطر زیر نام 'دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان' گشایش یافته بود

پس از گشایش دفتر طالبان در قطر زیر نام "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" همراه با بلند شدن پرچم سفید طالبان، حکومت افغانستان اعلام کرد که در عمل و گفتار آمریکا در مورد صلح تناقض وجود دارد.

حکومت افغانستان مذاکرات برای توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا را به تعلیق در آورد و اعلام کرد که هیچ هیاتی از شورای عالی صلح به قطر نخواهد رفت.

پس از آن پرچم طالبان در دفتر آنها پایین شد و لوحه این دفتر نیز برداشته شد.

اما شورای عالی صلح تاکید کرد که تنها برداشتن نام و پایین کردن پرچم کافی نیست.

روز گذشته جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که طالبان باید از فرصت ایجاد شده استفاده کنند اگر نه ممکن دفتر طالبان در قطر بسته شود.

مطالب مرتبط