'۱۲ شهروند افغانستان در ایران اعدام شدند'

Image caption ایران در میان کشورهاییست که آمار بالای اعدام شدگان دارند.

در نامه‌ای که عنوانی وزارت امور مهاجرین افغانستان نوشته شده و به بی‌بی‌سی رسیده است، از اعدام ۱۲ شهروند افغانستان "در ارتباط با جرایم قاچاق مواد مخدر" در ایران خبر داده است.

در این نامه زمان دقیق این اعدام‌ها مشخص نشده است، اما گفته شده که این افراد اخیرا اعدام شده‌اند.

بر اساس این نامه ۷ تن از اعدام شدگان اهالی (باشنده) هرات، سه تن از تخار، یکی از آنها از لغمان و دیگری هم از نیمروز افغانستان بوده‌اند و اخیرا در زندان‌های کرج، اراک و اصفهان اعدام شده‌اند.

در این نامه آمده است "سلسله اعدام‌ها ادامه دارد و متاسفانه صدها تن دیگر در پیوند به جرایم مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند و در انتظار اجرای حکم بسر می‌برند."

دولت افغانستان در گذشته چندین بار خواهان لغو یا تعلیق حکم اعدام شهروندان این کشور در ایران شده است.

در ماه جدی/اسفند سال گذشته وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که "وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای افغانش موافقت کرده که از رئیس قوه قضائیه ایران درخواست کند که اجرای حکم اعدام تمام شهروندان افغان را به حالت تعلیق در آورد تا زمانی که قوه قضائیه دو کشور با هم ملاقات‌های روبرو انجام دهند و یک راه حل یا یک مکانیسم همکاری موثرتر و نزدیک تر را تعریف کنند."

اما در این نامه آمده که "مقامات ایرانی گفته اند که در مورد قاچاق مواد مخدر حکم اعدام یا حبس ابد بر همگان، چه ایرانی و غیر ایرانی اجرا می‌شود."

در این نامه همچنین آمده که حدود پنج هزار افغان در ایران زندانی هستند که صدها تن از آنها به ارتکاب جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر محکوم شناخته شده اند.

Image caption مراسم خاکسپاری اعدام شدگان در ولسوالی کلفگان در ولایت تخار

در ماه فوریه امسال اجساد پنج تن از شهروندان افغانستان که به جرم قاچاق مواد مخدر در ایران اعدام شده بودند، به تخار منتقل و در منطقه کلفگان این ولایت به خاک سپرده شدند.

شماری از اعضای خانواده های این افراد در مراسم خاکسپاری آنها به بی‎بی‎سی گفتند که حدود ۸۰ نفر از ساکنان این منطقه در شش ماه گذشته در ایران اعدام شده‎اند.

آنها گفتند که جسدهای ۵۰ نفر از اعدام شدگان به این منطقه منتقل شده و اجساد بقیه هنوز در سردخانه‎های ایران نگهداری می‎شوند.

روستائیان کلفگان گفتند که اکنون در حدود ۷۰۰ نفر از ساکنان این ولسوالی در ایران زندانی اند که ۳۵۰ نفر آنان به اعدام محکوم شده‌اند.

مطالب مرتبط