روح‌الله نیکپا: با ادامه وضعیت فعلی دیگر به میدان نمی‌روم

Image caption روح الله نیکپا تا کنون دو مدال برای افغانستان از بازی‌های المپیک به دست آورده است

روح الله نیکپا، تنها مدال آور افغانستان از بازیهای المپیک از اشتراک در رقابت‌های جهانی تکواندو در مکزیک انصراف داد.

این رقابت ها به تاریخ ۱۵ ژوئیه در مکزیک برگزار می‌شود که از افغانستان مسئولان ارشد فدراسیون تکواندو با هفت ورزشکار حضور خواهند داشت.

آقای نیکپا که تا کنون برای افغانستان دو مدال برنز از رقابت‌های المپیک به دست آورده، می‌گوید که اکنون وضعیت فدراسیون تکواندوی افغانستان نابسامان است.

او از "برخورد تبعیض آمیز" مسئولان این فدراسیون شکایت می‌کند اما روشن نمی‌سازد که منظورش از "برخورد تبعیض‌آمیز" چیست.

وی در گفتگو با فرهاد محمدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: " مشکلات است، مربیانم از تمرین دادن دست کشیده بودند. ما بدون سرپرست بودیم. این روی روحیه من و دیگر ورزشکاران تاثیرات منفی گذاشته بود تا تمرین کنیم و آمادگی لازم را کسب کنیم. امیدوار هستم که سمت و سو را کنار بگذارند و فدارسیون ملی را ملی فکر کنند."

او هشدار می‌دهد که اگر وضعیت کنونی در فدراسیون تکواندو ادامه یابد شاید دیگر هیچ وقت به میدان رقابت های رسمی نرود.

واکنش کمیته ملی المپیک افغانستان

اما محمد ظاهر اغبر رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان می‌گوید که آقای نیکپا پیش از این خودش تصمیم گرفته بود که به دلیل مشکلات صحی در مسابقات مکزیک شرکت نکند.

Image caption رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان می‌گوید این کمیته با تبعیض برخورد می‌کند

او در مصاحبه با بی بی سی گفت: "سه ماه قبل آقای نیکپا نزد من آمد و گفت نگذارید مرا به مسابقات مکسیکو بفرستند، زیرا زانویم درد می‌کند و مرا به آلمان بفرستید. من به آقای نیکپا گفتم که یک معاش تشویقی ماهانه هشت صد دالر می‌توانیم برایت در نظر بگیریم و در این مورد از رئیس صاحب جمهور نیز منظوری گرفتیم."

آقای اغبر گفت در کمیته ملی المپیک نهادی وجود دارد که با کسانی که تبعیض می‌کنند برخورد می‌کند و به گفته او آقای نیکپا باید در این زمینه نه به رسانه‌ها بلکه به این کمیته مراجعه می‌کرد.

رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان گفت بازیکنان که در رقابت‌های جهانی تکواندو در مکزیک شرکت دارند از سوی مربی کره‌ای فدراسیون تکواندوی افغانستان و هیات مسلکی این فدراسیون انتخاب شده‌اند.

مطالب مرتبط