نهادهای حامی رسانه‌ها در افغانستان خواهان آزادی سخی‎زاده شدند

از نهادهای قضایی افغانستان می‎خواهیم که مورد آقای سخی‎زاده را از طریق مجاری مشخصی که در قانون رسانه‎های همگانی افغانستان پیشبینی شده، پیگیری کنند
توضیح تصویر،

از نهادهای قضایی افغانستان می‎خواهیم که مورد آقای سخی‎زاده را از طریق مجاری مشخصی که در قانون رسانه‎های همگانی افغانستان پیشبینی شده، پیگیری کنند

سه نهاد حامی رسانه‎های آزاد در افغانستان خواستار آزادی عزیزالرحمان سخی زاده شده‎اند که ده روز پیش به دلیل نوشتن یک مقاله افشاگرانه بازداشت شد.

آقای سخی‎زاده کارمند اداره مبارزه با ارتشا و فساد اداری است که روز ۲۵ ثور/اردیبهشت مطلبی در باره فساد اداری در اداره مبارزه با فساد در روزنامه ماندگار منتشر کرد.

روز ۱۵ سرطان/تیر دادستانی کل کشور او را در پی شکایت اداره مبارزه با فساد اداری بازداشت کرد، اما نهادهای حامی حقوق روزنامه نگاران و رسانه‌ها، بازداشت این خبرنگار را نادرست خواندند.

سازمان نی، اتحادیه ملی روزنامه‎نگاران افغانستان و ائتلاف زنان برای مبارزه علیه فساد روز سه‎شنبه، ۲۵ سرطان/تیر در یک نشست خبری خواستار آزادی هر چه زودتر آقای سخی‎زاده شدند.

مجیب خلوتگر از مسئولان "نی" خبری در کابل گفت که عزیزالرحمان سخی‎زاده از مجاری غیرقانونی تحت پیگرد قرار گرفته و بازداشت او مغایر قانون رسانه‎های همگانی است.

آقای خلوتگر در گفتگویی با بی‎بی‎سی فارسی گفت: "آقای سخی‎زاده از یازده روز به این طرف به صورت غیرقانونی زندانی است،این امر خلاف قوانین نافذ افغانستان است که موارد رسانه‎ها را جرم نمی‎داند بلکه خطای رسانه‎ای می‎داند و برای بررسی آن نهادهای معینی را مشخص کرده است."

او افزود: "از نهادهای قضایی افغانستان می‎خواهیم که مورد آقای سخی‎زاده را از طریق مجاری مشخصی که در قانون رسانه‎های همگانی افغانستان پیشبینی شده، پیگیری کنند. منظور من کمیسیون رسانه‎های همگانی است. هر گاه بخواهند این مسئله را بررسی کنند، باید این کمیسیون هم اجباراً تشکیل شود."

بر اساس قانون رسانه‎های همگانی، مسئولیت بررسی تخلفات رسانه‎ای به عهده کمیسیون رسانه‎های همگانی است که هنوز تشکیل نشده است.

این کمیسیون متشکل از هفت خبرنگار است که از نهادهای زیرمجموعه شورای عالی همگانی شمرده می‎شود، اما به دلیل ایرادی که وزارت اطلاعات و فرهنگ بر قانون در این زمینه دارد، تشکیل نشده است.

مجیب خلوتگر در گفتگوی خود گفت که آقای سخی‎زاده در مقاله خود در روزنامه ماندگار به موجودیت فساد در یکی از مهمترین نهادهای مسئول مبارزه با فساد مالی و اداری در کشور اشاره کرده است.

این مسئول نهاد نی تاکید کرد که حامد کرزی، رئیس جمهوری برای حمایت از "افشاگری" در این مورد در مورد قضیه آقای سخی‎زاده مداخله کند و زمینه آزادی او را فراهم کند.

پیش از این مرکز خبرنگاران افغانستان و گزارشگران بدون مرز هم بازداشت آقای سخی‎زاده را "خودسرانه" و "نقض آزادی اطلاع‎رسانی" خوانده و خواستار آزادی او شده‎اند.