شمار کشته شدگان انفجار روز اول عید در ننگرهار به ۱۶ تن رسید

Image caption مشخص نیست که انگیزه بمبگذاری در جریان دعاخوانی خانوادگی در گورستان چه بوده است

با پیدا شدن جسد کودکی در اطراف محل انفجار روز گذشته در ولسوالی غنی‎خیل ولایت ننگرهار، در شرق افغانستان، شمار تلفات بمبگذاری روز پنجشنبه در یک گورستان به شانزده تن رسید.

این انفجار زمانی روی داد که زنان و کودکان خانواده حاجی غالب، فرمانده پیشین جهادی، برای دعاخوانی روز اول عید فطر بر آرامگاه همسر او به این گورستان رفته بودند.

روز پنجشنبه گزارش شد که در این رویداد هفت زن و هفت کودک کشته شدند، اما در ساعات بعد یک کودک زخمی دیگر در بیمارستان در گذشت و بامداد روز جمعه آقای غالب خبر داد که جسد قربانی شانزدهم این رویداد از چهارصد متری محل انفجار پیدا شده است.

سه زن دیگر در این بمبگذاری زخمی شدند، هنوز در بیمارستان هستند اما وضع آنها خوب گزارش شده است.

فرمانده غالب اظهارات برخی از مقامهای محلی مبنی بر این که ممکن است این بمبگذاری ریشه در خصومت‌های شخصی داشته باشد را رد کرده و گفته است که او با هیچ کسی دشمنی شخصی ندارد.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این بمبگذاری را به عهده نگرفته است.

دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در اطلاعیه ای نوشته که قربانیان این رویداد برای دعاخوانی بر آرامگاه یک عضو خانواده خود رفته بودند که هشت ماه پیش توسط طالبان به قتل رسیده بود.

آقای کرزی این بمبگذاری را "بزدلانه" خوانده و گفته است: "دشمنان مردم افغانستان، که به هیچ دین و آئینی پابند نیستند، حتی در هدیره مسلمانان و روز عید که روز خوشی و سرور است، هموطنان بی‎گناه ما را به خاک و خون کشاندند."

به باور رئیس جمهوری افغانستان، "هدف قرار دادن و کشتار افراد غیرنظامی به خصوص زنان و کودکان نشانه ورشکستگی فکری و عقیدتی دشمنان مردم افغانستان بوده که در جبهه نبرد توانایی رویارویی با نیروهای امنیتی کشور را ندارند."

انفجارهای پی هم در ننگرهار

ولایت ننگرهار در یک هفته اخیر شاهد رشته‌ای از خشونت‌ها و انفجارهای مرگبار بوده که صدای مردم و فعالان مدنی را درآورده است.

انفجار روز اول عید، چهارمین بمبگذاری در هفته جاری بود.

Image caption در انفجار انتحاری آغاز هفته، نه نفر کشته و بیست و یک تن دیگر زخمی شدند که بیشتر آنها کودکانی بودند که در مسجدی مشغول آموزش قرآن بودند

در سه‌شنبه (۱۵ اسد/مرداد) در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده در یک خودروی پلیس، در مرکز شهر جلال‌آباد، دست کم یک غیرنظامی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

روز یکشنبه (۱۳ اسد) انفجاری در میدانی در شرق شهر جلال‌آباد، عبدالقیوم دادستان ولایت ننگرهار و پانزده تن دیگر را زخمی کرد.

پیشتر از آن در روز شنبه (۱۲ اسد) بمبگذاری انتحاری در نزدیک کنسولگری هند در این شهر ۹ کشته و ۲۱ زخمی بجا گذاشت که بیشتر قربانیان کودکانی بودند که در مسجدی مشغول آموزش قرآن بودند.

به دنبال این رویدادها شماری از فعالان مدنی خواستار برکناری والی و مسئولان امنیتی ولایت ننگرهار شدند.

دو روز پیش صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور گفت که شریف امین فرمانده پلیس ننگرهار به دلیل عدم بررسی دقیق نبرد مرگبار با طالبان در منطقه شیرزاد به دادستانی معرفی شده است.

در شیرزاد ۲۲ مامور امنیتی و ۷۶ عضو گروه طالبان کشته شدند.

مطالب مرتبط