عضو مجلس نمایندگان افغانستان از سوء قصد جان به در برد

احمدشاه رمضان نماینده ولایت بلخ در مجلس نمایندگان افغانستان از یک سوء قصد جان سالم به در برده، اما سه محافظ او کشته و چهار محافظ دیگرش زخمی شده‌اند.

آقای رمضان به بی‎بی‎سی فارسی گفت: "ما ساعت دو شب (چهارشنبه، ۲۳ اسد/مرداد) از بلخ حرکت کردیم، مسیر کابل را در پیش داشتیم، در بین پلخمری و دوشی دو موتر (خودرو) ما گذشت و موتر دیگر ما با انفجار مین مواجه شد."

این عضو مجلس افغانستان گفت که در این انفجار کنار جاده‎ای به خود او آسیبی نرسیده و پس از این انفجار به شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ بازگشته است.

به گفته آقای رمضان، وضع دو نفر از زخمیان این رویداد وخیم است و آنها برای درمان به کابل فرستاده شده اند اما دو زخمی دیگر در شرایط نسبتاً خوبی قرار دارند.

در پاسخ به این سئوال که قبل از حرکت خود از بلخ به کابل، به نیروهای امنیتی اطلاع داده بود یا نه، احمدشاه رمضان گفت: "اگر نیروهای امنیتی را اطلاع بدهم، دیگر باید زندگی نکنم. یک درصد هم به نیروهای امنیتی اعتماد ندارم."

او افزود که این بار اول نیست که در جاده کابل - بلخ انفجار روی داده، بلکه دهها بار دیگر هم رویدادهای مرگباری صورت گرفته که به گفته او، هیچ کس آن را پی‌گیری نکرده است.

آقای رمضان در پاسخ به این سوال که این انفجار ممکن است کار چه فرد یا گروهی باشد، گفت: "حتماً طالبان، دشمنان وطن یا القاعده است که برای ناآرامی ولایت بلخ و افغانستان می‎خواهد این کار را کند."

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

احمدشاه رمضان در دور قبلی پارلمان، عضو انتصابی مجلس سنا بود.

پیش از این اشرف رمضان برادر بزرگتر احمدشاه رمضان، که از نامزدهای پیشتاز انتخابات پارلمانی ۱۳۸۴ بود، در شهر مزار شریف ترور شده بود.

احمدشاه رمضان عضو خانواده ثروتمند و پرنفوذی در شمال افغانستان است که با محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان ارتباط نزدیکی دارد.

آقای محقق نماینده مجلس و عضو ارشد جبهه ملی است که از گروههای اصلی مخالف حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان شمرده می‎شود.

مطالب مرتبط