طرح جدید کابینه افغانستان: یک کرسی در مجلس برای هندوها و سیک‌ها

براساس طرح تازه، شمارکرسی‎های مجلس نمایندگان از ۲۴۹ به ۲۵۰ افزایش می‌یابد
توضیح تصویر،

براساس طرح تازه، شمارکرسی‎های مجلس نمایندگان از ۲۴۹ به ۲۵۰ افزایش می‌یابد

جلسه شورای وزیران افغانستان طرح افزایش یک کرسی در مجلس نمایندگان را تصویب کرده تا اقلیت‎های هندوها و سیک‌ها بتوانند یک نماینده در این مجلس داشته باشند.

دبیرخانه شورای وزیران گزارش داده که این طرح دیروز در جلسه این شورا، که به ریاست مارشال محمدقسیم فهیم معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، مورد تایید قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، شورای وزیران تصمیم گرفته که یک ماده در قانون انتخابات افزوده شود تا تعداد کرسی‎های مجلس نمایندگان از ۲۴۹ به ۲۵۰ افزایش یابد.

شورای وزیران همچنین یک بند به ماده دهم این قانون افزوده که براساس آن، برای هندوها و سیک‌ها کل کشور به عنوان یک حوزه انتخاباتی در نظر گرفته می‎شود.

در گزارش دبیرخانه شورای وزیران توضیح داده نشده که طرح مصوب شورای وزیران برای تصویب نهایی به پارلمان هم فرستاده می‎شود یا نه.

نمایندگان پارلمان در حال حاضر در تعطیلات تابستانی به سر می‎برند.

چهل و پنج روز پیش پارلمان افغانستان طرح اختصاص دادن یک کرسی به هندوها و سیک ها را رد کرد و به دنبال شورای مرکزی هندو وسیک‌های افغانستان دست به اعتراض زد که خیلی‎ها از آن حمایت کردند.

توضیح تصویر،

هندوها و سیکهای افغانستان می‎گویند که در حال حاضر جمعیت آنها به حدود ۳۵۰۰ تا چهار هزار نفر می‎رسد

به دنبال این تحولات، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در دیداری با فعالان این دو اقلیت در کاخ ریاست جمهوری، وعده داد که در راستای تامین حقوق سیاسی آنها تلاش کند.

راویل سینگ معاون شورای مرکزی هندوها و سیک‌ها هم در این دیدار حضور داشت به بی‎بی‌سی گفت که نمایندگان این اقلیت خواست‌های خود را به گونه صریحی مطرح کردند.

به گفته او، در این دیدار فعالان شناسنامه‎های خود را هم برده بودند و به آقای کرزی هشدار دادند که اگر به خواست‌های آنها و از جمله نمایندگی آنها در مجلس پاسخ مثبت داده نشود، این اقلیت‎ها ترک تابعیت خواهند کرد.

هندوها و سیک‌های افغانستان می‎گویند که در حال حاضر جمعیت آنها به حدود ۳۵۰۰ تا چهار هزار نفر می‎رسد، اما در گذشته شمار آنها بسیار بیشتر از این بوده است.