چهره‌هایی که به دیدار معتادان زیر پل سوخته کابل رفتند

زیر پل سوخته یکی از دهها محل تجمع معتادان در کابل است
توضیح تصویر،

زیر پل سوخته یکی از دهها محل تجمع معتادان در کابل است

شماری از ورزشکاران، بازرگانان و فعالان مدنی با حضور در یکی از بزرگترین محلات تجمع معتادان کابل، خواستار رسیدگی به اعتیاد به عنوان یک معضل اجتماعی شدند.

"پل سوخته" یکی از پل های مشهور غرب کابل است. رفت و آمد آدم های پیاده، خودروهای کوچک و بزرگ و سر و صدای دست فروش‌ها بر فراز این پل، نشانه‌ای از امید و جریان زندگی است، اما در زیر پل دنیای دیگری است.

معتادان زیادی در میان آب و آشغال با مرگ مبارزه می‌کنند و برخی در کناری، سرگرم مصرف مواد مخدری هستند که به احتمال زیاد به پول گدایی به دست آورده اند. آنها شب و روز را در همان جا می گذرانند.

بشیر پیمان خبرنگار بی‏‌بی‌سی که به آن جا رفته بود، می گوید شمار این معتادان به صدها می رسد و در وضعیت بسیار بدی به سر می برند.

خبرنگار ما می‎گوید ایستادشدن در زیر پل سوخته به دلیل انباشته شدن آشغال، کثافات، مرداب و بوی بد، اصلاً قابل تحمل نیست و حتی نفس کشیدن با ماسک هم دشوار است.

هنرپیشه هولیوود در زیر پل سوخته

توضیح تصویر،

حسین صادقی از مقامهای دولتی، هنرمندان، ورزشکاران و همه شهروندان خواست که برای ریشه‌کنی اعتیاد دست به کار شوند

'زندگی زیباست'، نام سازمانی است که تلاش دارد امید را به این معتادان بازگرداند و به همین امید شماری از ورزشکاران، بازرگانان و دیگر چهره‌های شناخته شده را برای دیدار از زیر پل سوخته دعوت کرد.

یکی از چهره‌هایی که به دیدار معتادان رفت، حسین صادقی قهرمان ووشو است. او از مقام های دولتی، هنرمندان، ورزشکاران و همه شهروندان خواست که برای ریشه‌کنی اعتیاد دست به کار شوند.

آقای صادقی افزود: "تک تک اعضای جامعه‎ای که در این جا زندگی می‌کنیم باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم این معضل را حل کنیم و جامعه‌ای سالم و پاک داشته باشیم."

دو ورزشکار خارجی هم در جمع افراد دعوت شده بودند. یکی از آنها اسکات کروسیل مربی تیم واترپولوی افغانستان است که اصلاً شهروند آمریکا است. او وضعیت معتادان زیر پل سوخته را اسفبار خواند و گفت که راه‌هایی وجود دارد که به وضعیت این معتادان رسیدگی شود تا به زندگی عادی برگردند.

لیلا حیدری رئیس موسسه زندگی زیباست، درآمد رستوران خود به درمان معتادان می‎پردازد، تاکید کرد که ریشه‎کنی اعتیاد در جامعه مسئولیت همگی است و همه دست به کار شوند تا این "بیماری اجتماعی" ریشه‌‎کن شود.

کمبود منابع مالی

توضیح تصویر،

ورزشکاران، بازرگانان و فعالان اجتماعی به دعوت سازمان زندگی زیباست به دیدار معتادان زیر پل سوخته رفتند

در پایان این دیدار، یک کنفرانس مطبوعاتی در کنار معتادان برگزار شد و بازرگانان، ورزشکاران و فعالان مدنی و اجتماعی که به آنجا دعوت شده بودند، متعهد شدند که زمینه درمان دست کم ۵۰ معتاد را فراهم کنند.

اما شمار معتادان بسیار بیشتر از این است. عبدالله معتادی که از بیست سال پیش در ایران گرفتار اعتیاد شده به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که توانایی مالی درمان خود را ندارد.

یکی دیگر از معتادان گفت که شماری از آنها از خانواده های خود خبر ندارند و خانواده‎های برخی دیگر از آنها در ایران هستند. خانواده‎های برخی هم در پاکستان هستند و این افراد در آن کشورها معتاد شده‌اند.

توضیح تصویر،

لیلا حیدری با درآمد رستوران خود به درمان معتادان می‎پردازد

معتاد دیگری گفت که اهل ولایت خوست است و بارها تلاش کرده که در یکی از درمانگاه‌ها خود را درمان کند، اما موفق نشده و حالا جایی هم برای زندگی ندارد، به همین دلیل مجبور شده در زیر پل سوخته زندگی کند.

در افغانستان آمار دقیقی از معتادان وجود ندارد، اما تخمین زده شده که بیش از یک میلیون نفر معتاد باشند. هر چند در سالهای اخیر تلاش شده که با تشکیل درمانگاه‌های ویژه معتادان، از شمار آنها کاسته شود، ولی به نظر می رسد که موفقیت چشمگیری در پی نداشته است.

با توجه به افزایش روزافزون شمار معتادان در این کشور، آگاهان مسایل اجتماعی می‎گویند کارهای انجام شده یا در حال انجام کافی نیست و برای از میان برداشتن مشکل اعتیاد باید گام‎های جدی‌تری برداشته شود .