تیم فوتبال افغانستان قهرمان جنوب آسیا شد

Image caption یوسف کارگر مربی و اسلام الدین امیری کاپتان افغانستان در پایان بازی امروز جام قهرمانی را در مراسم ویژه تحویل گرفتند

تیم فوتبال افغانستان دو بر صفر، هند را مغلوب کرد و جام قهرمانی هشتمین دوره از مسابقات جنوب آسیا را به خانه برد.

این بازی در استادیوم دارشات در کاتماندو پایتخت نپال برگزارشد. هزاران نفر از هند و حدود ۴۰۰ نفر از جمله شماری از مقام‌های دولتی افغان برای دیدن این بازی به نپال رفته بودند.

وزرای آموزش و پرورش، دارایی و توسعه روستاها، به دستور شخص رئیس جمهور افغانستان برای تماشای این بازی به کاتماندو رفته بودند.

نه تن از اعضای مجلس نمایندگان، شماری از تاجران و پیشکسوتان فوتبال افغانستان نیز در یک پرواز اختصاصی برای تماشای این بازی به کاتماندو رفته بودند.

علی کاظمی خبرنگار و مسئول مطبوعاتی فدراسیون فوتبال افغانستان که در کاتماندو است می‌گوید حدود ۴۰۰ افغان برای تشویق بازیکنان تیم افغانستان در استادیوم حضور دارند.

این نخستین باری است که افغانستان برنده یک جام قهرمانی شده است.

گزارش جریان کامل این مسابقه را اینجا ببینید

گل اول افغانستان را مصطفی آزاد زوی در دقیقه هشتم به ثمر رساند و نیمه اول بازی با همین نتیجه به پایان رسید.

در نیمه دوم، هند با تغییر بازی، وضعیت را به نفع خود تغییر داد و بارها حملات خطرناکی را روی دروازه افغانستان سازمان داد. اما منصور فقیر یار دروازه بان افغانستان که از او به نام بهترین دروازه بان این مرحله از مسابقات جنوب آسیا نام برده می‌شود، توانست حملات مهاجمان هند را مهار کند.

در نیمه دوم، سنجر احمدی در دقیقه ۶۱ بازی بار دیگر دروازه هند را باز کرد و پیروزی افغانستان در این بازی را تا حدودی قطعی کرد.

افغانستان در مرحله گروهی این بازی‌ها بوتان و سریلانکا و مالدیو همگروه بود و با دو پیروزی و یک تساوی به‌عنوان تیم دوم گروه دوم به مرحله نیمه نهایی این مسابقات صعود کرد.

تیم ملی افغانستان در مرحله نیمه نهایی قهرمانی جنوب غرب آسیا، یک بر صفر نپال میزبان این دوره از رقابت‌ها را یک بر صفر شکست داد و به فینال راه پیدا کرد.

سال ۲۰۱۱ نیز افغانستان به مرحله نهایی این بازیها راه یافته بود. در بازی فینال ۲۰۱۱ نیز هند حریف افغانستان بود و آن بازی را چهار بر صفر برد.

در حال حاضر افغانستان در رده بندی فیفا ۱۳۹ جهانی و ۲۱ آسیا را دارد و هند در این رده بندی در مقام ۱۴۵ جهان و ۲۴ آسیا است.

پیام حامدکرزی

حامدکرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز با نشر پیام ویدیویی در فیسبوک کاخ ریاست جمهوری افغانستان، پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان تبریک گفته است.

Image caption حامدکرزی در حال تماشای مسابقه امروز فوتبال میان افغانستان و هند در کاخ ریاست جمهوری افغانستان

آقای کرزی گفت: "پیروزی امروز جوانان افغانستان را در مسابقات آسیای جنوبی را به مردم افغانستان و به جوانان عزیز کشور ما تبریک می‌گویم. جوانان افغانستان یکبار دیگر نشان دادند که ملت ما توان پیشرفت و کامیابی را دارند. این نشان داد که افغانستان به جلو خواهد رفت و هیچ کسی جلوی پیشرفت این کشور را نمی‌تواند بگیرد."

پیشتر گزارش شده بود که آقای کرزی گفته در صورت پیروزی تیم افغانستان در این مسابقه برای استقبال از این بازیکنان خود به فرودگاه خواهد رفت و به هر یک از بازیکنان یک آپارتمان جایزه خواهد داد.