پاکستان ملا غنی برادر، فرد شماره دو طالبان را آزاد کرد

پاکستان ملا عبدالغنی برادر را سه سال و نیم پیش در کراچی بازداشت و در زندان مرکزی همین شهر زندانی کرد
توضیح تصویر،

پاکستان ملا عبدالغنی برادر را سه سال و نیم پیش در کراچی بازداشت و در زندان مرکزی همین شهر زندانی کرد

دولت پاکستان گفته است که ملا عبدالغنی برادر فرد شماره دو گروه طالبان را از زندان رها کرده است.

مقام های پاکستانی هدف آزادی ملا برادر را "تسهیل بیشتر روند صلح دولت افغانستان" اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که مقام های پاکستانی خبر آزادی ملا غنی برادر را تایید کرده‌اند.

مقام های دولت افغانستان هم از رهایی ملاعبدالغنی برادر از زندان های پاکستان استقبال کرده اند.

محمد اسماعیل قاسمیار سخنگو و مسئول روابط بین‌المللی شورای عالی صلح افغانستان در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که امیدوارند رهایی ملا عبدالغنی برادر، به روند صلح کمک کند.

آقای قاسیمار این را هم گفت که هنوز مشخص نیست که آقای غنی برادر به افغانستان انتقال خواهد شد یا به کشور دیگری اما افزود که به "اراده آزاد افراد" احترام می‌گذارند.

منابع پاکستانی اما گفته اند که او احتمالا به کشور سوم مثل عربستان سعودی و یا ترکیه فرستاده خواهد شد.

روز گذشته وزارت امور خارجه پاکستان در یک اعلامیه کوتاه خبری گفت که ملا عبدالغنی برادر که پیش از این فرد شماره دو طالبان افغانستان بوده است، فردا (شنبه) از زندان آزاد خواهد شد.

گروه طالبان گفته که تاکنون در مورد رهایی ملا عبدالغنی برادر اطلاع رسمی دریافت نکرده است.

این عضو گروه طالبان از سه سال و نیم به این طرف در زندان های پاکستان، عمدتا در زندانی در کراچی در جنوب این کشور، نگهداری می‌شد.

ملا عبدالغنی برادر که یکی از چهار موسس اصلی جنبش طالبان در سال ۱۹۹۴ بوده است، در سال ۲۰۱۰ در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد.

مقامات افغان گفته اند او پیش از بازداشت در حال مذاکره مخفیانه با دولت افغانستان بوده و پاکستان برای تخریب جریان صلح و یا کنترل آن اقدام به بازداشت او کرد.

هنوز مشخص نیست که ملا عبدالغنی برادر پس از آزادی کجا خواهد رفت و یا چه کار خواهد کرد.

اخیرا حکومت پاکستان پس از سفر حامد کرزی به اسلام آباد هفت زندانی گروه طالبان را از بند رها کرد. با آزادی این افراد تعداد کل زندانیان که حکومت پاکستان اقدام به رهایی آنها کرده است به ۳۳ نفر می‌رسد.

حکومت افغانستان که تاکنون تلاش های بی نتیجه ای برای آشتی با افرادی که در صف طالبان می‌جنگند داشته حالا می‌خواهد با رهایی افراد مهم طالبان از زندان‌های پاکستان، طالبان را وادار به سهمگیری در مذاکرات رو در رو کند.

مقام های شورای عالی صلح و حکومت افغانستان از سال‌ها پیش خواستار رهایی طالبان تاثیرگذار از زندان های پاکستان به هدف پایان دادن به جنگ در افغانستان هستند اما تحلیلگران مسائل مرتبط به طالبان گفته اند که مقام های پاکستانی در رهایی زندانیان حساسی مثل عبدالغنی برادر، با دقت گام بر می‌دارند.