علمای جهان اسلام در کابل خواهان پایان جنگ در افغانستان شدند

Image caption روحانیونی از مصر، عربستان سعودی، ترکیه، ایران، پاکستان، اندونزی، سودان، تاجیکستان، قزاقستان و آمریکا برای این شرکت در این گردهمایی به کابل آمده اند

بیش از ۲۰۰ تن از علمای دین، از جمله نمایندگان چندین سازمان اسلامی در جهان در کابل گردهم آمده‌اند و بر ضرورت ختم جنگ در افغانستان تاکید کرده‌اند.

شورای عالی صلح افغانستان و میزبان این گردهمایی، از کشورهای اسلامی خواسته تا زمینه مذاکرات مستقیم با گروه های مخالف دولت افغانستان را فراهم کنند.

در گردهمایی امروز روحانیونی از مصر، عربستان سعودی، ترکیه، ایران، پاکستان، اندونزی، سودان، تاجیکستان، قزاقستان و آمریکا حضور داشتند.

صلاح‌الدین ربانی، رئیس این شورا گفت که توجیه جنگ کنونی در افغانستان به یک مشکل پیچیده تبدیل شده و پایان آن مستلزم همکاری جهان اسلام است.

او گفت: "ما بیشتر از همه ضرورت به حمایت جدی کشورهای اسلامی و به خصوص علمای امت اسلامی داریم. حالا با همکاری شما علمای معزز، می‌خواهیم در رابطه به مساله مذاکرات و زمینه‌سازی برای مذاکرات مستقیم در هرجاییکه از نظر علمای محترم بهتر و ممکن پنداشته می‌شود، بحث و مشوره کنیم."

این فراخوان با واکنش مثبت حاضران همراه بود. سازمان‌ همکاری‌های اسلامی از جمله شرکت کنندگان این نشست، آمادگی‌اش را برای همکاری در روند مذاکرات صلح افغانستان اعلام کرد.

آیدن نورحان، سفیر این سازمان در کابل گفت: "به عنوان بزرگترین سازمان پس از ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و نهادهای زیر مجموعه‌اش آماده هستند تا تلاش خود را برای پایان دادن به رنج و درد برادران و خواهران مسلمان افغان به خرج بدهند."

برخی از شرکت کنندگان این نشست اعتراف می‌کنند که تلاش‌های علمای جهان اسلام در گذشته به حدی کافی نبوده تا در آوردن صلح افغانستان را کمک کند.

عبدالمتین صدیقی، رئیس شورای اسلامی آمریکا در این نشست گفت که در فرصت باقی‌مانده تا سال ۲۰۱۴ جهان اسلام باید تلاش زیادی را برای برقراری صلح در افغانستان به خرج دهد.

او گفت: "من نیز در مورد وضعیت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ نگرانم. در حالیکه جنگ در افغانستان ادامه دارد، هیچ یک از طرف‌ها حاضر نیستند با هم دور میز مذاکره بنشینند. در چنین وضعیتی نیاز است تا کشورهای اسلامی تلاش بیشتری به بکنند تا این جناح‌ها را برای گفت‌وگوهای صلح دور یک میز بکشانند."

روحانیون از نفوذ قابل توجه در میان مردم افغانستان برخوردار اند. مخالفان مسلح دولت افغانستان در مواردی از فتواهای روحانیون برای جنگ علیه دولت افغانستان بهره برده اند.

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید به دلیل نفوذ معنوی روحانیون بر مردم، این شورا تصمیم گرفت از علما بخواهد با استفاده از نفوذ مذهبی خود راهی برای توقف جنگ در افغانستان بیابند.

مطالب مرتبط