واکنش جبهه ملی افغانستان به نامه محمد محقق در مورد چانه‌زنی‌های سیاسی

Image caption فیض‌الله ذکی، سخنگوی جبهه ملی افغانستان

جبهه ملی افغانستان، یکی از گروه‌های سیاسی مخالف دولت افغانستان اظهارات اخیر محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان در مورد اعضای این جبهه را "غیرمنتظره" خوانده و گفته او "مسایل را وارونه مطرح کرده است".

فیض‌الله ذکی، سخنگوی این جبهه در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که:" خروج آقای محقق از جبهه ملی تصمیم شخصی‌شان بوده و محترم شمرده می‌شود اما از آقای محقق انتظار نمی‌رفت به عنوان یک سیاستمدار با تجربه به دلیل توجیه تصمیم خلاف جمعش به اتهامات و روایت‌های وارونه به آدرس جبهه ملی متوسل شود."

آقای محقق دیروز در نامه‌ای که به یکی از دوستانش نوشته بود، در توضیح اینکه چرا بدون همراهی ژنرال دوستم و احمدضیا مسعود (از اعضای ارشد جبهه ملی)، از نامزدی داکتر عبدالله، رهبر ائتلاف ملی افغانستان حمایت کرده، پرده از روی جزییات گفت‌وگوهایش با اعضای جبهه ملی و دیگر سیاستمداران برداشته است.

آقای محقق در این نامه توضیح داده است که چرا از نامزدی احمد ضیا مسعود، رهبر این جبهه حمایت نکرد: "طى جلساتى که با کشورهاى ذی دخل در قضیه افغانستان داشتم به شمول کشورهاى شرقى و غربى هر قدر که احمد ضیاء را مطرح می‌کردیم، هیچ کدام شان در انتخابات آینده بالاى ضیاء لنگر (نظر حمایتی) نداشتند. پس چطور می‌توانستیم با کسى تیم بسازیم که نه حمایت داخلى دارد و نه مقبولیت بین المللى".

آقای ذکی در پاسخ به این بخش از نامه محمد محقق گفت:"مشوره‌هایی‌که آقای محقق درمورد انتخابات با کشورهای خارجی انجام داده، تصمیم شخصی خود او بوده و جبهه ملی تنها به رای مردم اعتماد دارد و روی آن حساب می‌کند. رهبری جبهه چنین ماموریتی به جناب ایشان نداده بود و ایشان به عنوان یک شخصیت حقوقی، وکیل پارلمان و رهبر یک حزب تصمیم گرفتند با هر که بخواند صحبت کنند و کردند."

Image caption محمد محقق اخیرا از نمایندگی پارلمان استعفا کرد تا معاون یکی از نامزدهای ریاست جمهوری شود

در بخشی دیگری از نامه‌اش، آقای محقق این درخواست ژنرال دوستم را که اخیرا خواهان معاونت اول برای "ترک‌بارها" در افغانستان شده "غیرعملی" خوانده است.

آقای ذکی در پاسخ به این بخش نامه گفت:" براساس قانون همه شهروندان افغانستان این حق را دارند که خود را به هر مقامی که بخواهند کاندید (نامزد) بکنند و تمام اقوام افغانستان این حق را دارند که ببینند یکی از افراد منصوب به آنها در مقامات بلند به شمول معاونت‌های ریاست جمهوری افغانستان دیده شوند.

و اینکه یکی از بزرگ‌ها بیاید و وضع کند که به فلان مقام از این قوم مناسب نیست و این مقام حق فلان قوم است، من فکر می‌کنم این در تعارض با قوانین و اصول متداول است."

جبهه ملی افغانستان در نوامبر ۲۰۱۱ با شعار حمایت از ایجاد نظام پارلمانی در افغانستان از سوی احمدضیا مسعود، معاون پیشین رئیس جمهوری، ژنرال دوستم، رهبر جنبش ملی و محمد محقق ایجاد شد.

آقای ذکی افزود با آنکه محمدمحقق دیگر عضوی جبهه ملی نیست اما این جبهه همچنان وجود دارد و به رایزنی‌ها با تمامی نامزدهای احتمالی به شمول قیوم کرزی برادر رئیس جمهوری افغانستان و زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان ادامه می‌دهد.

او گفت که داکترعبدالله نامزد مورد تایید جبهه ملی افغانستان نیست و در زمان تشکیل اتحاد انتخاباتی توافق شده بود که این اتحاد بر سر نامزد واحد موافقت خواهد کرد اما به گفته او آقای عبدالله پیش از دست یافتن به چنین توافقی خود را نامزد کرد.

اتحاد انتخاباتی افغانستان یک ماه پیش با عضویت پانزده گروه و جریان سیاسی ایجاد شد اما دو پایه اصلی آن جبهه ملی به رهبری احمدضیا مسعود و ائتلاف ملی به رهبری داکتر عبدالله است.

سخنگوی جبهه ملی گفت که با وجود اختلافات اعضای اتحاد انتخاباتی، کار این اتحاد دست کم تا پایان مهلت ثبت نام رای‌دهندگان ریاست جمهوری در ششم اکتوبر امسال ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط