شمار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به ۲۷ رسید

در انتخابات قبلی ریاست جمهوری ۴۱ نفر با هم به رقابت پرداختند
توضیح تصویر،

در انتخابات قبلی ریاست جمهوری ۴۱ نفر با هم به رقابت پرداختند

با پایان مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، شمار نامزدها به ۲۷ تن رسید.

کمیسیون انتخابات ساعت چهار عصر دیروز (یکشنبه، ۱۴ میزان/مهر) به وقت محلی را پایان زمان دریافت درخواست ثبت نام اعلام کرده بود و تا آن زمان ۲۹ نفر یا ثبت کرده یا درخواست ثبت نام داده بودند.

نورمحمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات عصر دیروز در صحبت با بی‌بی‌سی فارسی گفت:" نزدیک به ۲۲ نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز ثبت نام کردند و هنوز هفت نامزد دیگر در داخل محوطه کمیسیون مستقل منتظر ثبت نام اند".

در نهایت بیست و هفتمین داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری در ساعات اول بامداد امروز (دوشنبه) موفق به ثبت نام شد، اما دو تن دیگر از ثبت نام باز ماندند. چرا که کمیسیون پس از ساعت سه بامداد روند ثبت نام را متوقف کرد.

در میان ثبت نام کنندگان چهره‌های برجسته دولتی و غیر دولتی دیده می شوند. از جمله اشرف غنی احمدزی، زلمی رسول، انوارالحق احدی، رحیم وردک از مقامهای برجسته دولتی هستند که از سمت های استعفاد داده اند.

عبدالرب رسول سیاف عضو پیشین مجلس و رهبر جهادی و قیوم کرزی برادر رئیس جمهوری هم از افراد نزدیک به حکومت شمرده می شوند.

عبدالله عبدالله رئیس ائتلاف ملی از سیاستمداران برجسته مخالف سیاسی حکومت است و قطب الدین هلال معاون پیشین گلبدین حکمتیار که تا همین اواخر در صف مخالفان مسلح دولت بود، هم در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حضور دارد.

ترکیب جنسیتی و قومی

به جز خدیجه غزنوی، همه نامزدها مرد هستند. در میان معاونان اول هیج زنی دیده نمی شود، اما ۹ زن در میان معاونان دوم هستند. از جمله چهره های شناخته در میان این زنان حبیبه سرابی والی پشین بامیان و صفیه صدیقی عضو پیشین مجلس هستند.

به نظر بسیاری ها ترکیب قومی نامزدها و معاونان آنها خیلی به چشم می آید. تقریباً همه تیم ها سه قومی هستند. بیشتر نامزدها از قوم پشتون و معاونان آنها از اقوام تاجیک، هزاره و ازبک هستند.

شماری از نامزدها سابقه نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دارند، از جمله عبدالله عبدالله، اشرف غنی احمدزی، هدایت امین ارسلا، بسم الله شیر در انتخابات ۱۳۸۸ با حامد کرزی رقابت کردند.

همچنین عبدالهادی دبیر در نخستین انتخابات ریاست جمهوری، ۱۳۸۳ نامزد بود.

مقام های افغان می گویند که روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی بدون مشکل امنیتی در سراسر کشور انجام شد.

در انتخابات قبلی ریاست جمهوری ۴۱ نفر ثبت نام کردند، اما شماری از آنها در میانه راه انصراف دادند و در نهایت ۳۲ نامزد در انتخابات شرکت کردند.

ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری از تاریخ ۲۵ سنبله/شهریور آغاز و تا ۱۴میزان ادامه یافت.

فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پس از بررسی شکایات احتمالی علیه آنها و تایید این فهرست از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز ۲۵ عقرب/آبان اعلام خواهد شد.

منبع: کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان