حامد کرزی برای پنج وزارتخانه سرپرست تعیین کرد

Image caption آقایان عثمانی (چپ) و نورزی سابقه وزارت در دولت حامد کرزی را دارند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای پنج وزارتخانه سرپرست تعیین کرده و آنها به زودی برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی خواهند شد.

رفیع فردوس سخنگوی اداره امور ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی فارسی گفت که ضراراحمد مقبل عثمانی سرپرست وزارت خارجه، محمدعارف نورزی سرپرست‌ وزارت انرژی و آب، محمداکبر بارکرزی سرپرست وزارت معادن و صنایع، دین‌محمد مبارز راشد سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر و شاکر کارگر سرپرست وزارت تجارت شده اند.

آقای فردوس افزود که وزارت امور پارلمانی از امروز به معرفی آنها به مجلس نمایندگان برای گرفتن رای اعتماد اقدام می کند.

این جا به جایی پس از آن صورت گرفته که زلمی رسول وزیر پیشین خارجه، انوارالحق احدی وزیر پیشین تجارت برای نامزدی، اسماعیل خان برای معاونیت عبدالرب رسول سیاف و عنایت الله شهرانی وزیر پیشین معادن برای معاونیت قیوم کرزی دیگر نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری استعفا دادند.

آقای عثمانی ۵۰ ساله و اهل ولایت پروان است و در کارنامه خود کارهای مختلفی را ثبت کرده است: سفیر افغانستان در ایران، (۸۱-۱۳۷۷)، والی ولایت پروان، (۸۴-۱۳۸۲) و وزیر داخله (۸۷-۱۳۸۵).

او در خزان ۱۳۸۷ به عنوان وزیر امور مهاجرین به مجلس نمایندگان معرفی شد، اما این سمت را نپذیرفت، ولی یک سال بعد که به وزارت مبارزه با مواد مخدر تعیین شد، پذیرفت و تا صدور حکم تازه آقای کرزی در همین سمت بود.

او در سال ۱۳۶۶، زمانی که دانشجوی دانشگاه پلی‌تکنیک بود، زندانی شد، ولی در سال‌های اخیر در جریان کار دانشجوی رشته ریاضی و فیزیک دانشگاه تربیت معلم پروان مدرک لیسانس/کارشناسی گرفت.

Image caption آقایان (از راست) بارکزی، راشدی و کارگر پیش از این در سمت‎های مختلف دولتی کار کرده‎اند

عارف نورزی ۵۵ ساله، اهل ولایت قندهار است و در سال‌های شصت زمانی که دانشجوی دانشکده زراعت بود، تحصیلاتش را ناتمام گذاشت و به مجاهدین پیوست.

آقای نورزی در دولت مجاهدین ژنرال و فرمانده فرقه/لشکر هفتم کابل بود و در زمان حاکمیت گروه طالبان در چارچوب اتحاد شمال، علیه طالبان می‎جنگید.

محمدعارف نورزی در کنفرانس بن آلمان (۱۴ قو/آذر ۱۳۸۰) شرکت داشت و در دولت موقتی که بر اساس تصمیم این نشست به ریاست حامد کرزی تشکیل شد، وزارت صنایع سبک و مواد غذایی را به عهده گرفت.

آقای نورزی در دولت انتقالی آقای کرزی وزیر سرحدات و قبایل بود و در انتخابات پارلمانی ۱۳۸۴ از ولایت قندهار به مجلس نمایندگان راه یافت و نائب رئیس اول مجلس شد.

آقای راشدی پیش از این معاون نشراتی وزیر طلاعات و فرهنگ و شاکر کارگر عضو مجلس نمایندگان بود و سابقه وزارت در دولت آقای کرزی را هم دارد. همچنین محمداکبر بارکزی والی پیشین بغلان و معاون پیشین وزیر انرژی و آب است.