نیروهای ائتلاف خبر قطع سوخت‌رسانی به نیروهای افغان را تکذیب کردند

Image caption خش شدن این خبر توجه بسیاری را به این امر جلب کرد که این نیروها تا چه حدی به کمک‎های آمریکا وابسته هستند

مقام‌های ائتلاف بین‌المللی اظهارات منابع کاخ ریاست جمهوری افغانستان مبنی بر قطع شدن سوخت‌رسانی به نیروهای مسلح این کشور از سوی آمریکا را رد کرده‌اند.

دیروز (یکشنبه، ۱۰ قوس/آذر) دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در وبسایت خود نوشت که آمریکا سوخت ارتش و پلیس افغانستان را قطع کرده تا حکومت آقای کرزی تحت فشار گیرد که توافقنامه امنیتی بین کشور را امضا کند.

اما روزنامه آمریکایی واشنتگتن پست از قول منابع ائتلاف بین‌المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان نوشته که آنها با انتشار این خبر "گیج" شده‌اند.

به گزارش این روزنامه، ائتلاف در اعلامیه‌ای نوشته که "در رساندن سوخت درخواست شده توقفی صورت نگرفته است. ما به حمایت از همکاران خود در نیروهای امنیتی افغانستان متعهد هستیم و به این حمایت ادامه می‌دهیم."

بازرس کل آمریکا برای بازسازی افغانستان، که از مسایل مالی طرح‌های بازسازی آمریکا در افغانستان را نظارت می کند، گزارش داده که آمریکا از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای نیروهای امنیتی افغانستان سوخت خریده و این مبلغ در سال جاری ۱۳۵ میلیون دلار بوده است.

در همین حال، برخی منابع نظامی افغانستان گفته‌اند که به دلیل قطع شدن کمک آمریکا برای سوخت‌رسانی به ارتش و پلیس، هلیکوپترهای ارتش افغانستان از کار افتاده‌اند.

یک مقام ارتش افغانستان که نخواسته نامش فاش شود، به روزنامه واشنگتن پست گفته که هلیکوپترهای ارتش به همین دلیل نتوانسته‌اند که اجساد سربازان را از مناطق دوردست به کابل انتقال دهند.

وزارت‌های دفاع و داخله/کشور افغانستان از هرگونه اظهار نظر در این مورد خودداری کردند.

برخی آگاهان نظامی در افغانستان می‌گویند که اگر آمریکا سوخت مورد نیاز نیروهای مسلح این کشور را تامین نکند، ارتش و پلیس با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

شماری از ناظران در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی انتقاد کرده‌اند که حکومت افغانستان چرا در دوازده سال گذشته نتوانسته ذخایر استراتژیک برای این نیروها بسازد.

Image caption سربازان آمریکایی در افغانستان. مواد سوخت ارتش و پلیس افغانستان را این نیروها تامین می‎کنند

عتیق‌الله امرخیل رئیس پیشین دانشگاه نظامی افغانستان گفت که نیروهای هوایی افغانستان در صورت نداشتن سوخت، "فلج" خواهد شد.

هرچند تا حال به درستی مشخص نیست که کمک آمریکا برای تامین سوخت مورد نیاز نیروهای مسلح افغانستان قطع شده یا نه، ولی پخش شدن این خبر توجه بسیاری را به این امر جلب کرد که این نیروها تا چه حدی به کمک‎های آمریکا وابسته هستند.

احتمالاً فشاری که از این بابت بر حکومت حامد کرزی برای امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا وارد می‌شود، از نظر منتقدان آقای کرزی دلیلی بر آن است که این توافقنامه را باید امضا کند.

اما رئیس جمهوری افغانستان شروطی برای امضای این توافقنامه دارد که بر حصول اطمینان از تحقق آنها پیش از امضای این سند پافشاری دارد و اخیرا در سخنرانی‌های خود بارها به آنها تاکید کرده است.

آزادی زندانیان طالبان از بازداشتگاه گوانتانامو، تضمین شفافیت انتخابات آینده افغانستان و تامین صلح و ثبات در این کشور، اهم این شروط است. آقای کرزی معتقد است که آمریکا می‌تواند این شرط‌ها را تحقق بخشد.

مطالب مرتبط