جیمز دابینز: صحبت با حامد کرزی نتیجه‌ای نداشت

Image caption جیمز دابنز می‌گوید صحبت های با آقای کرزی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی، بی نتیجه بوده است

جیمز دابینز نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان گفته است که گفت‌وگوهایش با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد امضای موافقتنامه امنیتی به جایی نرسیده است.

آنگونه که وحید پیکان گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید، آقای دابینز پس از دیدارش با حامد کرزی گفته آمریکا برای از سرگیری گفت‌وگوها تلاش می‌کند اما نمی تواند تضمینی به دولت افغانستان بدهد.

جیمز دابینز گفته است: "من گفتم که ما از روند صلح حمایت می‌کنیم و خواهان پیشرفت در این مذاکرات هستیم اما این ارتباط به طالبان دارد که تاکنون علاقه ای به درخواست شورای عالی صلح افغانستان نشان نداده است. من با صلاح الدین ربانی و آقای استانکزی صحبت خواهم کرد که چگونه می توان طالبان را به گفت وگو های صلح ترغیب کرد. اما آمریکا هیج تضمینی در این زمینه نمی تواند بدهد. زیرا این مساله به طالبان و اهداف آنها بستگی دارد."

ریاست جمهوری افغانستان نیز پس از دیدار جمیز دابینز و حامد کرزی، اطلاعیه ای منشر کرده و در آن بر موضع قبلی رئیس آقای کرزی مبنی بر قبول شرایط آقای کرزی از سوی آمریکا به عنوان شرط امضای موافقتنامه، تاکید کرده است.

پایان عملیات نیروهای آمریکایی به خانه های افغانها، و همکاری صادقانه آمریکا برای از سرگیری گفت‌وگو با طالبان که پس از بسته شدن دفتر قطر متوقف شد، از شرط های آقای کرزی برای امضای این موافقتنامه است.

آقای کرزی قبلا گفته بود که آمریکا و پاکستان، اگر بخواهند، می توانند، به روند گفت‌وگو میان دولت افغانستان و مخالفانش کمک کنند.

در اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که آقای دابینز در دیدارش با مقام های پاکستانی دریافته است که می‌توان نشانه های مثبتی را در دیدگاه اسلام آباد در مورد روند صلح افغانستان دید.

پس از جان کری وزیر امور جارجه آمریکا و سوزان رایس مشاور امنیت ملی باراک اوباما، آقای دابینز سومین مقام آمریکایی است که با آقای کرزی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی آمریکا و افغانستان صحبت می‌کند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، پس از پایان لویه جرگه مشورتی که متن موافقتنامه امنیتی را تائید کرد و از او خواست تا هرچه زودتر آن را امضا کند، گفته بود تا زمانی که آمریکا شروط های او را برآوردنه نکرده، حاضر به امضای این موافقتنامه نیست.

مقام‌های آمریکایی تاکنون اظهارات ضد و نقیضی داشته اند. آنها گاهی گفته اند اگر این موافقتنامه امضا نشود، آنها تمامی نیروهای خود از افغانستان را بیرون خواهند کرد. در مواردی هم گفته اند، بجای آقای کرزی، یکی از وزرای کابینه اش می تواند موافقتنامه را امضا کند.

مطالب مرتبط