همایش اعتراضی در هرات در پی بریده شدن بینی و لب یک زن توسط شوهرش

عکس خون آلود ستاره در شبکه های اجتماعی بسیار دست به دست می‌شود
توضیح تصویر،

عکس خون آلود ستاره در شبکه های اجتماعی بسیار دست به دست می‌شود

به دنبال بریده شدن بینی و لب یک زن توسط شوهرش در هرات، صدها تن در همایشی در میدان مرکزی این شهر، خواستار برخورد جدی با عاملان این گونه خشونت‌ها شده‌اند.

محمدقاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی از محل تجمع معترضان گفت که علاوه بر مسئولان نهادهای مدنی، شماری از مقام‌های دولتی و مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر هم به جمع آنها پیوسته‌اند.

عبدالقادر رحیمی، رئیس دفتر محلی کمیسیون حقوق بشر در هرات گفت که شرکت کنندگان این همایش می‌خواهند نسبت به خشونتی که با ستاره صورت گرفته، ابراز انزجار کنند و از دولت و جامعه بخواهند که زنان را مورد حمایت بیشتری قرار دهند.

در یک تماس تلفنی از آقای رحیمی پرسیده شد که از کمیسیون حقوق بشر انتظار می‎رد که کارکردهایش منجر به کاهش خشونت علیه زنان شود، مسئولان این نهاد چرا در این مورد فکر نمی‎کنند که خود به جمع معترضان پیوسته‎اند؟ او پاسخ داد: "ما در هر دو زمینه کار می‎کنیم."

این مقام کمیسیون حقوق بشر افزود: "ما هم در کنار جامعه مدنی صدای خود را بلند می‎کنیم و هم از طریق نهادهای دولتی در راستای محو خشونت [علیه زنان] کار می‎کنیم. کمیسیون مستقل حقوق بشر در هر دو جهت فعال است."

خلیل پارسا از برگزارکنندگان همایش روز شنبه (۲۳ قوس/آذر) در هرات گفت کسانی که در این همایش شرکت کرده‎اند، از جامعه می‎خواهند که نسبت به خشونت با زنان حساسیت بیشتری داشته باشد.

او افزود به دلیل این که خشونت با زنان عمدتاً در خانواده‎ها صورت می‎گیرد، برگزارکنندگان همایش اعتراضی میدان مرکزی شهر هرات می‎خواهند توجه خانواده‎ها و شخصیت‎های تاثیرگذار در جامعه را به ابعاد خشونت با زنان جلب کنند.

خبرنگار بی‎بی‎سی در هرات می‎گوید که رئیس دادستانی، رئیس امور زنان و رئیس دفتر حقوق بشر هرات و شمار قابل توجهی از فعالان حقوق زن، از جمله کسانی هستند که در این همایش حضور دارند.

محمد قاضی‎زاده می‎گوید که شرکت‎کنندگان شعارهایی در محکومیت خشونت با زنان با خود حمل می‎کنند و بیشتر آنها پارچه سبزرنگی را به عنوان نماد همدردی با ستاره به گردن خود بسته‎اند.

ستاره زن سی ساله‎ای است که در شهرک انجیل هرات زندگی می‎کند و دیروز وقتی که در برابر تقاضای شوهر معتادش برای فروش زیورآلات خود مخالفت کرد، با خشونت او مواجه شد.

آن گونه که مقام‎های ولایت هرات گفته‎اند، این مرد با چاقو به همسرش حمله کرد و بینی و لبش را برید. سمیع وفا، سخنگوی والی هرات گفته که چند ضربه چاقو به سر ستاره هم اصابت کرده است.

آمار ثبت خشونت با زنان در سال‎های اخیر در مناطق مختلف افغانستان و به ویژه هرات افزایش یافته و این موضوع نگرانی نهادهای حقوق بشری، مدنی و اجتماعی را برانگیخته است.