آزمون کنکور ولایت لوگر به دلیل 'تقلب سازمان یافته' لغو شد

Image caption آقای صافی گفت که آزمون کنکور در لوگر دوباره برگزار می شود

رئیس کمیته کنکور وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفته که آزمون کنکور ولایت لوگر را به دلیل "تقلب سازمان یافته" لغو و اوراق آن را به آب انداخته است.

لطف‌الله صافی در یک نشست خبری در کابل تصاویری به خبرنگاران نشان داد که داوطلبان کنکور به صورت دسته‌جمعی سوالات آزمون را حل می‌کنند.

این آزمون روز پنجشنبه گذشته (۵ جدی/دی) با شرکت ۳۵۰۰ متقاضی ورود به دانشگاه‌ها در لوگر برگزار شد و به گفته آقای صافی، داوطلبان می‌توانند دوباره در آزمون شرکت کنند.

پس از آن که مسئولان برگزاری آزمون کنکور پنجشبنه در ولایت لوگر لغو و برگه‌های آزمون به آب جوی انداخته شد، انتقادهای تندی علیه آنها مطرح شد.

نصرت وفا از ساکنان ولایت لوگر می‌گوید که این برگه‌ها در آب شناور بود و بخشی از این برگه‌ها را او جمع کرده است.

شماری از دانش‌آموزان تصمیم به تظاهرات گرفتند، اما مسئولان محلی به آنها وعده دادند که موضوع را با مقام‌های وزارت تحصیلات عالی حل می‌کنند.

انتقادهایی در این زمینه در رسانه‌های محلی بازتاب یافت و امروز مسئولان وزارت تحصیلات عالی مجبور شدند که در نشست خبری خود به این انتقادها پاسخ دهند.

آقای صافی گفت که تقلب در لوگر به صورت سازمان‌یافته صورت گرفته بود و هیات برگزارکننده آزمون تصمیم گرفت که برگه‌های آن را نابود کند.

رئیس کمیته کنکور فهرستی از تقلب سازمان یافته در کنکور ولایت لوگر را به خبرنگاران ارائه کرد.

به گفته او، در جریان آزمون پرسش‌ها به صورت گروهی حل می‌شد و حتی مداخله اعضای پارلمان، شورای ولایتی و عدم همکاری مقامهای محلی شامل تخلفات می‌شود.

رئیس کمیته کنکور افزود که در وزارت تحصیلات عالی گفته شده بود که اگر آزمون لغو می‌شود، برگه‌های آن به وزارت آورده نشود. به همین دلیل، برگه‌ها به آب انداخته شد.

لوگر از ولایت نزدیک به کابل و نسبتاً ناآرام است. از ۳۵۰۰ داوطلبی که دو روز پیش در آزمون شرکت کردند، ۳۰۰ تن دختر هستند.

مجموع داوطلبان کنکور امسال در سراسر کشور ۲۵۰ هزار تن اعلام شده است و انتظار می‌رود که بیش از صد هزار تن آنها در نهادهای آموزشهای عالی پذیرفته شوند.

مطالب مرتبط