مقام افغان از 'مداخله' آمریکایی‎ها‎ در انتخابات ۱۳۸۸ سخن می‎گوید

Image caption نجفی: پیتر گالبریث به من زنگ زد و گفت ... اگر تو نتایج مقدماتی انتخابات را فردا اعلام کنی، گور خودت را می‌کَنی

رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که دو دیپلمات پیشین آمریکایی در تلاش ناکامی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بودند.

داوودعلی نجفی این اظهارات را پس از آن به زبان آورده که بخش‎هایی از کتاب خاطرات رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین آمریکا در این مورد رسانه‎ای شد.

آقای نجفی به خبرنگاران گفت که ریچارد هولبروک نماینده وقت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای افغانستان و پاکستان و پیتر گالبریث معاون آمریکایی نماینده سازمان ملل در افغانستان نمی‌خواستند که آقای کرزی در انتخابات ۱۳۸۸ به ریاست جمهوری برسد.

او که در حال حاضر وزیر حمل و نقل افغانستان است، گفت: "پیتر گالبریث به من زنگ زد و گفت که من شنیده‎ام که شما فردا نتایج مقدماتی انتخابات را اعلام می‎کنید. گفتم بله. گفت: نکن. گفتم: چرا اعلام نکنم، ما به مردم وعده داده‎ایم؟ گفت: من برایت می‎گویم که اعلام نکن. گفتم: نه تو مسئول من هستی و نه امرت برایم قابل تحمیل است."

به گفته آقای نجفی، این دیپلمات سازمان ملل به دنبال این گفت‌وگو، به او هشدار داد که اگر نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود، "برای تو خوب نیست. اگر تو نتایج مقدماتی انتخابات را فردا اعلام کنی، گور خودت را می‌کَنی."

در نتایج مقدماتی انتخابات ۱۳۸۸ ریاست جمهوری که روز ۵ عقرب/آبان ۱۳۸۸ اعلام شد، حامد کرزی با فاصله بسیار با رقیبانش، برنده ۵۵ درصد آرا شناخته شده بود و رقیب اصلی او، عبدالله عبدالله، تنها یک و نیم میلیون رای آورده بود که ۲۸ درصد کل آرا را تشکیل می‎داد.

به گفته او، تحت این "فشارها" و "بن‌بست سیاسی" که در این مورد پیدا شده بود، کمیسیون انتخابات پذیرفت که دور دوم انتخابات برگزار شود. آقای نجفی افزود که این مقام‌های آمریکایی "سوگند" خورده بودند که انتخابات را به دور دوم می‌کشانند.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ با اتهامات گسترده تقلب روبرو شد و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان در آن زمان اعلام کرد که "شواهد واضح و قابل قبولی" مبنی بر تقلبی بودن آرای ۲۱۰ مرکز رای‌دهی در انتخابات در دست دارد که در سراسر افغانستان موقعیت داشته اند."

ناظران اتحادیه اروپا نیز که از روند انتخابات افغانستان نظارت می‌کردند اعلام کرده بودند که در مورد سلامت حدود یک و نیم میلیون رای ریخته شده به صندق‌ها در انتخابات ۲۰۰۹ تردید وجود دارد که بیش از یک میلیون از این آرا، مربوط به حامد کرزی است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان دو ماه را سرگرم بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات بود و پس از بررسی این ادعاها، آرای آقای کرزی به زیر ۵۰ درصد کاهش یافت و موجب شد انتخابات افغانستان به دور دوم کشانده شود.

Image caption پیتر گالبریث به دنبال اختلاف نظر با کای آیده رئیس یوناما و فرستاده ویژه وقت سازمان ملل در افغانستان بر سر بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات، از سوی بان کی مون دبیر کل این سازمان برکنار شد

برگزاری دور دوم انتخابات با شرکت آقای کرزی و عبدالله عبدالله از سوی آقای کرزی در یک نشست مشترک خبری با حضور جان کری سناتور سابق و وزیر خارجی فعلی آمریکا مورد تایید قرار گرفت.

اما آقای عبدالله در اعتراض به عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات و عدم پذیر شرایطش برای برکناری اعضای ارشد این کمیسیون از شرکت در دور دوم انتخابات انصراف داد. آقای عبدالله اعضای این کمیسیون از جمله آقای نجفی را متهم به دست‌کاری در نتایج انتخابات ۲۰۰۹ به نفع حامد کرزی کرده بود.

پیتر گالبریث به دنبال اختلاف نظر با کای آیده رئیس یوناما و فرستاده ویژه وقت سازمان ملل در افغانستان بر سر بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات، از سوی بان کی مون دبیر کل این سازمان برکنار شد.

آقای گالبریث پس از ترک سازمان ملل، آقای آیده را "مرد کرزی در سازمان ملل" خواند و او را به چشم پوشی از تقلب گسترده در انتخابات متهم کرد. در مقابل کای آیده ضمن تایید "تقلب گسترده" در انتخابات، اظهارات او را نظر شخصی‌اش خواند.

اخیرا رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین آمریکا در کتاب خاطراتش نوشته که ریچارد هالبروک نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان به امید کشاندن انتخابات به مرحله دوم و کنار زدن حامد کرزی از رقیبان او در انتخابات حمایت می‌کرد.

آقای گیتس که در دولت‌های جورج بوش و باراک اوباما به عنوان وزیر دفاع خدمت کرده، در بخشی از این کتاب نوشته: "همه چیز بسیار زشت بود؛ دامن همکار ما، رئیس جمهوری افغانستان لکه دار شد و دستان ما هم آلوده شد."

اما کایتلین هایدن، یک سخنگوی کاخ سفید، ادعاهای آقای گیتس را به شدت رد کرد و گفت: "منافع آمریکا در یک افغانستان با ثبات و انتخابات دموکراتیک و قابل قبول برآورده می‌شد نه در کمک به کامیابی یا شکست یک نامزد خاص."

مطالب مرتبط