شمار کشته‌شدگان انفجار رستوران در کابل به ۲۱ نفر رسید

حق نشر عکس AP

تعداد کشته‌‎‌شدگان انفجار جمعه شب کابل به ۲۱ نفر رسیده است.

پس از شناسایی اجساد قربانیان انفجار رستورانی در کابل، مشخص شده است که یک مقام ارشد صندوق بین الملی پول و چهار کارمند سازمان ملل متحد در میان کشته‌شدگان این واقعه بوده‌اند.

وابل عبدالله، رئیس دفتر صندوق بین‌المللی پول، این چهار کارمند غیرنظامی سازمان ملل، هشت شهروند دیگر خارجی و هشت افغان شام جمعه (۱۷ ژانویه -۲۷ جدی/دی) در انفجار انتحاری در رستوران "تاورنا دو لبان" کشته شدند.

این رستوران لبنانی در محله حفاظت شده و دیپلمات‌نشین وزیر اکبرخان شهر کابل واقع شده است.

حشمت‎الله استانکزی، سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آمار کشته شدگان تا حال به ۲۱ نفر، ۱۶ مرد و پنج زن، رسیده است که ۱۳ نفر از آنها خارجی و ۸ نفر افغان بودند.

آقای استانکزی افزود که کشته شدگان خارجی شامل شهروندان کانادایی، روسی و لبنانی بودند و گزارش‌ها حاکی است که یک بریتانیایی هم در میان کشته شدگان بوده است.

سخنگوی پلیس کابل افزود که هرچند هویت قربانیان به صورت دقیق شناسایی نشده، اما تایید کرد که کارمندان سازمان ملل هم در میان آنها بوده‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا تایید کرده است که دو شهروند بریتانیایی در میان کشته شدگان این حادثه است.

سفارت آمریکا در کابل نیز گفته که دست کم دو آمریکایی نیز در این حادثه کشته شده اند.

کمال حمد، مالک مشهور لبنانی این رستوران نیز در میان کشته شدگان است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، این حمله را "هولناک" توصیف کرده است.

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل گفت که یک حمله کننده انتحاری حوالی غروب جمعه واسکت (جلیقه) انتحاری خود را در برابر رستوران لبنانی 'تاورنا دو لبان' منفجر کرد.

سخنگوی پلیس کابل گفت: "یکی از مهاجمان بمب همراه خود را در مقابل ورودی این رستوران منفجر کرد و دو تن دیگر آنها موفق شدند که به داخل ساختمان بروند و حدود دو ساعت با نیروهای امنیتی درگیر بودند و بعد از پادرآمدند."

در مورد زخمیان این انفجار آمار دقیقی در دست نیست. پلیس کابل زخمی شدن دو نفر را تایید کرده، اما حشمت‌الله استانکزی گفت که احتمالا تعداد آنها بیشتر باشد. برخی گزارش‌ها از زخمی شدن چهار نفر حکایت دارد که عبدالمجید، مدیر رستوران هم در میان آنها است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته که این حمله کار طالبان بوده و در پاسخ به تلفات غیرنظامیان در ولسوالی "سیاه گرد" ولایت پروان انجام شده است. به گفته مقام‌های دولتی، ۱۴ تن در جریان حمله روز چهارشنبه نیروهای بین‌المللی علیه شورشیان کشته شدند.

رستوران‌ تاورنا دو لبان در کابل محل رفت و آمد شهروندان خارجی و افغان‌ها است و دارای تدابیر شدید امنیتی است.

حق نشر عکس AP
Image caption کشته شدگان شامل شهروندان افغان و خارجی هستند
حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای امنیتی افغان به سرعت به محل حادثه رسیدند
حق نشر عکس AP
Image caption تعداد زخمی‌شدگان هنوز معلوم نیست

حمله در شام روز جمعه که رستوران‌ها در کابل مملو از مشتری هستند، رخ داد.

در پی وقوع انفجار، نیروهای امنیتی افغان محل مورد حمله را به محاصره خود درآوردند و به کسی اجازه ورود به محل داده نمی‌شود.

در نزدیکی محل انفجار سفارت نروژ، کانادا و تاجیکستان نیز موقعیت دارد.

شاهدان عینی گفتند که انفجار به اندازه‌ای شدید بوده که شیشه‌های ساختمان‌های اطراف محل انفجار شکسته‌اند.

این دومین حمله طالبان در کابل در یک هفته گذشته است.

پنج روز پیش در پی حمله انتحاری به خودرو حامل کارمندان مرکز آموزشی پلیس ملی در شرق کابل، دست کم دو تن کشته و ۲۰ تن زخمی شده اند.

در میان کشته شدگان آن حمله، یک دانشجوی مرکز آموزشی پلیس و دیگری هم کارمند مرکز آموزشی بود و در میان زخمی شدگان، سه زن و سه کودک نیز شامل بودند.