حمله انتحاری به یک اتوبوس نظامی در کابل چهار کشته بجا گذاشت

حق نشر عکس Reuters (audio)
Image caption این انفجار حدود دوازده ساعت پس از یک حمله دیگر در کابل رخ داد

منابع وزارت دفاع افغانستان گفته اند که حمله انتحاری به نیروهای ارتش در شرق شهر کابل دست کم چهارکشته و ۲۲ زخمی بجا گذاشته که بیشتر آنها غیرنظامی هستند.

این انفجار حوالی ساعت ۷:۳۰ صبح (۶ دلو/بهمن) زمانی اتفاق افتاد که اتوبوس حامل نفرات ارتش در یک ایستگاه در محله "کارته نو" توقف کرد. به گفته شاهدان، فرد بمبگذار با باز شدن در اتوبوس تلاش کرد که وارد آن شود، اما با ممانعت رو به رو شد و آن گاه کمربند انتحاری خود را منفجر کرد.

ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع در توییتر خود نوشته در این انفجا دو نظامی و دو غیرنظامی کشته و ۲۲ تن دیگر که بیشتر آنها غیرنظامی و از جمله یک زن است، زخمی شده اند.

قربانیان غیرنظامیان در این رویداد عابرانی هستند که در زمان وقوع انفجار در محل منتظر اتوبوس بودند یا از آن جا می گذشتند.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته است. ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه در پیامی که به رسانه ها فرستاده، نوشته که عامل این انفجار یک عضو قندهاری این گروه بوده است.

این انفجار حدود دوازده ساعت پس از یک انفجار دیگر در کابل رخ داد.

انفجار اول شامگاه دیروز در محله "خیرخانه" در شمال غرب شهر کابل رویداد که منجر به زخمی شدن دو تن غیرنظامی شد.

در هفته‌های اخیر و در آستانه خروج نظامیان ناتو از افغانستان، شبه‌نظامیان طالبان بر حملات خود علیه اهداف دولتی افزوده‌اند.

انفجار در ننگرهار

از سوی دیگر، منابع محلی در ولایت شرقی ننگرهار گفته‌اند که دو انفجار پی هم در ولسوالی/فرمانداری "اچین" منجر به مرگ یک نفر و زخمی شدن هشت تن دیگر شده است.

این منابع به گزارشگر محلی بی‌بی‌سی گفته‌اند که در انفجار نخست یک مین کار گذاشته شده در کنار جاده، بر سر راه مهمانان یک عروسی منفجر شد که یک نفر را ‌کشت و شش تن دیگر را زخمی کرد.

به گفته مقامها، انفجار دومی زمانی رویداد که شرکت‌کنندگان عروسی در اطراف زخمیان جمع شدند. در این انفجار دو تن دیگر زخمی شدند.