صدها میلیون دلار کمک آمریکا به افغانستان 'به درستی مدیریت نمی‌شود'

Image caption وزارتخانه‎های زراعت، آبیاری و مالداری، بهداشت، معدن و مواد نفتی، مخابرات، آموزش و پرورش، وزارت مالیه و شرکت برق افغانستان قادر نشده اند که ۱.۶ میلیارد دلار کمک آمریکا را استفاده و حساب پس دهند

'سیگار' یا اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان، در گزارش تازه خود نوشته است که وزارتخانه‎های زراعت، آبیاری و مالداری، بهداشت، معدن و مواد نفتی، مخابرات، آموزش و پرورش، وزارت مالیه و شرکت ملی برق افغانستان قادر نبوده اند ۱.۶ میلیارد دلار کمک آژانس توسعه بین المللی آمریکا (USAID) را به صورت درست مدیریت کنند و حسابرسی درستی از نحوه استفاده از آن ارائه دهند.

این نهاد افزوده که این کمک‌ها تا تاریخ اول اگست سال ۲۰۱۳ در اختیار این نهادهای دولتی افغانستان قرار گرفته است.

بر اساس گزارش سیگار، در کنفرانس سال ۲۰۱۰ که با مشارکت دولت افغانستان و نهادهای بین المللی در لندن دایر شد، جامعه بین المللی، از جمله آمریکا تعهد کردند که ۵۰ درصد از کمکهای خود را از طریق نهادهای دولت افغانستان به آن کشور تحویل دهند تا دولت بتواند در کاربرد آن آزادی عمل بیشتری داشته باشد.

دولت افغانستان همواره شکایت داشت که مصرف کمک های بین المللی در اختیار نهادهای دولتی نبود و این کار باعث ضعف نهادهای دولتی و ایجاد فساد اداری در کشور می شده است.

در گزارش سیگار آمده که آژانس بین المللی توسعه آمریکا ۶۵۹ میلیون دلار را به ۸ برنامه توسعه‌ای این وزارت خانه‌ها که در حال اجراء بود اختصاص داد.

سیگار افزوده است که در مرحله بعدی این نهاد ۲۳۷ میلیون دلار را به نهادها داده و ۷۸۰ میلیون دلار دیگر نیز برای ۱۰ برنامه توسعه‌ای طرح شده تعهد کرده بود که در کل ۱.۶ میلیارد دلار برای اجراء ۱۸ برنامه های عمرانی در اختیار این وزارت خانه‌ها قرار گرفت.

این نهاد افزوده که آژانس توسعه بین المللی آمریکا برای بهبود وضعیت ۶۹۶ مورد پیشنهاد اصلاحی را به ۱۶ وزارت خانه افغانستان مصرف کننده این کمک ها ارائه داده بود.

۴۱ درصد این پیشنهادها به اقدام برای مقابله با وضعیت بحرانی و خطر بالا در این نهادها ارتباط داشت.

سیگار افزوده است که بررسی‌های آژانس توسعه بین المللی آمریکا نشان می‌دهد که هفت وزارتی که از آنها نامبرده شده هیج کدام قادر نبوده کمک‌های این اداره را به صورت مستقیم جذب کند و به شکلی درست به مصرف برساند.

این نهاد گفته که آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا ۱۰۷ خطر جدی را در این وزارت خانه‌ها شناسایی کرده که ۹۹ مورد وضعیت بحرانی را نشان می‌داد.

در این گزارش آمده که آژانس توسعه بین المللی آمریکا در شرایط عادی کمک‌های خود را به این وزارت خانه ها پرداخت نخواهد کرد.

آژانس توسعه بین المللی آمریکا با اعلام وجود فساد گسترده در این وزرات خانه ها، از آنها خواسته بود مشکلاتی را که در تشکیلات اداری و اجرایی خود دارند برطرف سازند.

به گزارش سیگار آژانس توسعه بین المللی، دولت آمریکا نتوانسته کنگره را متقاعد کند که وزارت خانه‌های مورد اشاره در افغانستان از توانایی لازم برای جذب و کاربرد درست کمک‌های این نهاد برخوردار هستند.

مطالب مرتبط