آنچه گذشت لحظه‌ به‌ لحظه با روز آغاز رقابت‌های انتخاباتی افغانستان

به روز شده:  14:44 گرينويچ - 02 فوريه 2014 - 13 بهمن 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. سلام بر شما، با پوشش زنده آغازین روز رقابت‌های رسمی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان با شما هستیم.

  در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است در ۱۶ حمل/فروردین سال آینده یعنی دقیقا تا حدود دو ماه دیگر برگزار شود، یازده نامزد، هر یک با دو معاونش با هم به رقابت می‌پردازند.

  مرحله رسمی مبارزات انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری از اوایل ساعات امروز آغاز شد و تا ۴۸ ساعت پیش از روز برگزاری انتخابات ادامه خواهد داشت.

  انتخابات ریاست جمهوری پیشرو از نظر بسیاری تحلیل‌گران به دلایل متعدد مهمترین انتخابات ریاست جمهوری در دو دهه گذشته افغانستان به شمار می‌رود.

  این انتخابات قرار است جانشین حامد کرزی را که برای سیزده زمام امور افغانستان را به دست داشته تعیین کند و در سال برگزار می‌شود که نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند.

  احمد رشید، روزنامه نگار پاکستانی در مورد اهمیت این انتخابات افغانستان می‌نویسد: "آینده ثبات در افغانستان برای سال‌های پیشرو به این انتخابات وابسته است."

 2. کارمندان ستادهای انتخاباتی نامزدها از ساعت‌های نخست بامداد امروز (۱۳ دلو/بهمن) مشغول نصب بیلبوردها، عکس‌های تبلیغاتی آنها و معاونانشان در خیابانها شد‌ه‌اند.

 3. نامزدان انتخابات برای مبارزات انتخاباتی چه قدر مهلت دارند؟ عمده ترین نگرانی مرحله مبارزات انتخاباتی چیست؟ حکومت چه برنامه‌ای برای تامین امنیت نامزدان دارد؟

  در این جا به این پرسش های بالا و دیگر سوالهای اساسی مربوط به مرحله مبارزات انتخاباتی پاسخ جست‌وجو کرده‌ایم.

  رزم و بزم مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

 4. داکتر اشرف غنی احمدزی، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حال حاضر در ستاد انتخاباتی خودش مشغول سخنرانی است.

  آقای غنی که به صورت مختلط به زبان‌ها فارسی و پشتو صحبت می‌کند، رئوس اساسی برنامه‌های انتخاباتی خود را تشریح می‌کند.

  او به ویژه بر ایجاد یک اقتصاد خودکفای ملی تاکید کرد

 5. بخش از بیانیه‌ای قیوم کرزی که در روزنامه هشت صبح منتشر شده: "با تمام توان تلاش می کنم که با تیم متعهد و متخصص خود حکومتی را رهبری کنم که هم دستاوردهای بی سابقه دوازده سال اخیر حفظ و تقویت شود و هم در برابر بی عدالتی ها و قانونگریزی ها به شدت مبارزه شود و با جهانیان در همکاری مشترک، تعامل سازنده و احترام متقابل به سر بریم."

 6. آقای غنی: بیایید حلقه خبیثه خشونت با زنان را بشکنیم. خشونت در جامعه از خانواده آغاز می شود.

  در همین حال قیوم کرزی یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و برادر حامد کرزی بیانیه‌ای آغاز کمپین خود را از طریق روزنامه هشت صبح افغانستان منتشر کرده است.

 7. شعار عبدالرب رسول سیاف یکی از نامزان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان: "تامین امنیت، حاکمیت قانون و مبارزه با فساد"

 8. اشرف غنی: " هر اشاره قانون اساسی را براساس قانون موجود و یا قانون نو به یک برنامه ملی تبدیل می کنیم و هر شش ماه در باره اجرات قانون اساسی  به مردم گزارش خواهیم"

 9. غنی: فساد اداری باید در فرهنگ حکومت داری ما جرم باشد

 10. ستاد مبارزات انتخاباتی عبدالله عبدالله، از دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری:
  اكنون كه قرار است تا چهار ماه ديگر قدرت سياسى بطور مسالمت آميز انتقال يابد كشور ما با هفت بحران شكننده و دشوار ذيل مواجه است:
  (١) بحران امنيتى و حضور تروريستان تا دروازه هاى پايتخت ،
  (٢) بحران اقتصادى ، فقر و نبود كار ،
  (٣) بحران فساد گسترده ادارى و فقدان يك حكومتدارى خوب
  (٤) بحران اعتياد به مواد مخدر كه شمار معتادان كشور ازمرز دو مليون نفر گذشته است
  (٥) بحران مهاجرت هاى فردى جمعى به دلائل امنيتى و اقتصادى كه تعداد آن به رقم شش مليون نفر نزديك ميشود ،
  (٦) بحران اعتماد ملى كه بعد از تلاش ١٣ ساله نظام و جامعه جهانى فاصله هاى قومى ، سمتى و زبانى حل ناشده باقى مانده است ،
  (٧ ) بحران قانونيت ، كه قوانين بصورت وسيع در قدم اول ازسوى مجريان و حافظان آن نقض ميشود

 11. ستاد انتخاباتی آقای عبدالله افزوده: "تيم بعدى كه روى كار ميايد در قدم اول بايد با اين هفت بحران كشنده بگونه اصولى و عملى با راهكار هاى روشن و شفاف مقابله نموده و راه هاى بيرون رفت از آن را پيدا كند، برخوردهاى دو پهلو و گنك خصوصاً با مسايل امنيتى، اقتصادى و فساد كه تا هنوز رايج بوده هيج گاهى مشكل فراگير كشور ما را حل نمي‌كند"

 12. آقای اشرف غنی و معاونانش که دقایقی پیش سخنرانی افتتاحی مبارزات انتخاباتی خود را به پایان رساند و در پایان وعده داد که بازهم به تمامی ولایات افغانستان سفر خواهد کرد و از وضعیت مردم از نزدیک دیدن خواهد کرد.

 13. در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یازده نامزد با هم به رقابت می‌پردازند. برای آشنایی بیشتر با این نامزدان به لینک زیر مراجعه کنید:

  نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان

 14. در این انتخابات هر یک از نامزدان دو معاون خود را نیز معرفی کرده و این معاونان جز تکت انتخاباتی به شمار می‌روند. برای آشنایی بیشتر با معاونان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به این لینک مراجعه کنید:

  معاونان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چه کسانی هستند؟

 15. احمد شفایی، گزارشگر بی‌بی‌سی که به ستاد شماری از نامزدان انتخابات و خیابان‌های کابل سر زده: "تعداد از هواداران نامزدهای انتخابات با دهل و سورنا آمده بودند و در محل برگزاری مراسم اتن راه انداخته بودند."

 16. احمد شفایی: "حضور زنان در شماری از مراسم‌های که برگزار شده بود، چشم‌گیر نبود ولی در تعدادی دیگر حضور آنان مشهود بود و زنان چادرهای به رنگ پرچم افغانستان به سر کرده بودند."

 17. اعلامیه وزارت داخله/کشور افغانستان: "یک مقدار مواد انفجاری ( باروت) که از سوی دشمنان صلح و ثبات به منظور رعب و وحشت مردم در چوک/چهارراه مستوفیت مربوط به حوزه چهارم ولایت ننگرهار جاسازی شده بود، حوالی ساعت۹:۳۰ صبح امروز(۱۳ دلو) منفجر گردیده که خوشبختانه تلفات در قبال نداشت."

 18. تامین امنیت بزرگترین چالش در برابر برگزاری انتخابات پیشرو خوانده شده است. حدود۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغان که مسئولیت تامین امنیت بیشتر افغانستان را از نیروهای خارجی به عهده گرفته‌اند، حالا با مهمترین آزمایش خود پس از به عهده گرفته مسئولیت‌ها روبر هستند.

 19. تنها ساعاتی پیش از آغاز رسمی مبارزات انتخاباتی افغانستان، دیشب دو تن از اعضای ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله در هرات هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شدند. یکی از کشته شدگان، رحمت‌الله همدرد، مسئول مبارزات انتخاباتی آقای عبدالله در هرات بود.

 20. یان کوبیش فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل قتل مسئول ستاد آقای عبدالله در هرات را محکوم کرده و دفتر سازمان با صدور بیانیه گفته: آقای کوبیش مقامات افغانستان را ترغیب می کند تا تدابیر لازم را برای به محاکمه کشاندن مرتکبین چنین جنایت بگیرند. او از نیروهای امنیتی افغانستان می‌خواهد تا در جریان هفته های پیشرو که به انتخابات می‌انجامد، آمادگی‌های خود را چند برابر بسازند.

 21. وزارت امور داخله افغانستان نیز گفته که به هر یک از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۳۵ محافظ و ۳ موتر/خودرو زرهی می‌دهد تا در جریان مبارزات انتخاباتی، نامزدان، از حملات احتمالی مصون باشند.

 22. آمادگی‌ها برای مبارزات انتخاباتی از چند روز پیش آغاز شده بود. چاپ تصاویر نامزدان و معاونانشان و نصب آنها بر در و دیوار شهرهای افغانستان یکی از راه های مبارزات انتخاباتی در افغانستان است.

 23. عبدالله عبدالله در ستاد انتخاباتی خود در حال سخنرانی است و حمله علیه طرفدارانش در هرات را محکوم کرده و از دولت خواهان مجازات عاملان آن شد. سخنرانی آقای عبدالله از تلویزیون‌های خصوصی طلوع و نور به صورت زنده پخش می‌شود. 

 24. هر دو آقایان اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 رقیب حامد کرزی بودند. در آن زمان انتخابات میان آقای عبدالله و آقای کرزی به مرحله دوم کشیده شد و آقای عبدالله حاضر نشد در مرحله دوم انتخابات شرکت کند. 

 25. شعار انتخاباتی اشرف غنی احمدزی "تداوم و تحول" است. 

 26. شعار انتخاباتی آقای عبدالله "اصلاحات و همگرایی" است

 27. شماری از حامیان آقای اشرف غنی در حال استماع سخنرانی امروز او.

 28. شماری از نامزدها امروز برنامه خود را اعلام نکرده و در شبکه های اجتماعی هم خیلی فعال نیستند.

 29. این بیانگر آن است که نامزدهایی که از روز نخست انتخابات به عنوان یک فرصت استفاده کردند، پیکارهای انتخاباتی را نسبت به آنهایی که در چنین روزی برنامه ندارند، جدی تر گرفته اند.

 30. آقای عبدالله مبنای برنامه های اقتصادی خود را اقتصاد مختلط که براساس شراکت میان بخش خصوصی و دولتی شکل گرفته باشد، معرفی می‌کند. 

 31. عبدالله می‌گوید خود را نسبت به حقوق زنان براساس باورهای اسلامی متعهد می داند. "در مورد وضعیت زنان زندانی تحولی ایجاد می‌کنم."

 32. در مراسم کمپین انتخاباتی محمد شفیق گل آغا شیرزی، یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در هتل ستاره شهر برگزار شده بود، صدها تن از هواخواهان او گرد هم آمده بودند .
  آقای شیرزی روی سه مساله تاکید داشت:
  1 : تحکیم وحدت ملی
  2: تامین صلح و امنیت سراسری در کشور
  3: بازسازی و اعمار مجدد افغانستان

 33. حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای از آغاز روند مبارزات انتخاباتی افغانستان استقبال کرده و گفته "انتخابات در تقویت مردم سالاری و ثبات سیاسی یک گام مهم است." آقای کرزی ابراز امیدواری کرده که روند مبارزات انتخاباتی موجب تقویت وحدت ملی و ثبات در افغانستان شود.

  آقای کرزی گفته امیدوار است همه نامزدان برنامه‌های خود را از طریق رسانه‌ها به مردم معرفی کنند و از رسانه‌ها نیز خواسته تا به همه نامزدان برای معرفی برنامه‌های انتخاباتی شان فرصت مساوی بدهند.

 34. گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید آغاز مبارزات انتخاباتی در افغانستان چهره پایتخت افغانستان را تغییر داده و در کابل شور و هلهله برپا کرده است. در لینک زیل می‌توانید تصاویر از شور مبارزات انتخاباتی در کابل را ببینید.

  شور مبارزات انتخابات در شهر کابل

 35. در حال حاضر قیوم کرزی، یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان و برادر حامد کرزی مشغول سخنران در ستاد انتخاباتی خود در کابل است.

 36. آقای کرزی بر روابط دوستانه میان افغانستان و همسایه‌هایش تاکید کرد و گفت روابط خوب اقتصادی میتواند افغانستان را با همسایه‌هایش نزدیک بسازد 

 37. قیوم کرزی: تا پیروزی ما یک گام فاصله داریم و به پیروزی دست خواهیم یافت و کشور را از جنگ و فقر نجات خواهیم داد

 38. آقای کرزی گفت هدف اصلی ما نجات افغانستان از جنگ است و در آخر نیز با تاکید بر مبارزه متمدنانه در جریان روند مبارزات انتخاباتی برای دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آرزوی پیروزی کرد. 

 39. آقای کرزی وحیدالله شهرانی وزیر پیشین معادن و محمد نور اکبری عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان را به عنوان معاونانش برگزیده است

 40. قرار است زلمی رسول، یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و وزیر خارجه پیشین فردا در مورد برنامه‌هایش در ستاد انتخاباتی خود در کابل سخنرانی کند.

 41. آقای رسول در صفحه توییترش نوشته که وحید عمر سخنگوی پیشین حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان را به عنوان رئیس دفتر روابط عمومی ستاد انتخاباتی خود تعیین کرده است.

 42. جاوید فیصل سخنگوی پیشین والی قندهار هم پیشتر اعلام کرده بود که به تیم مطبوعاتی آقای رسول پیوسته است.

 43. مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی آغاز شده که دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخابات هنوز در هیچ ولایتی تشکیل نشده است. فضل‌احمد معنوی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید دفاتر کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی باید همزمان با آغاز روند انتخابات در تمامی ولایات راه اندازی می‌شد.

  برای جزییات بیشتر در این مورد به خبر زیر مراجعه کنید:

  روند انتخابات در ولایات در غیاب کمیسیون شکایات پیش رفته است


 44. حسن‌زاده از مخاطبان برنامه نوبت شما انتظارات خود را از روند مبارزات انتخاباتی افغانستان اینگونه فهرست بندی کرده:

  1- به نظر بنده منحیث یک شهروند افغانستان، کاندیدان محترم در تبلیغات انتخاباتی خویش از شعار های میان خالی و وعده های که به نظر شان انجام آن در آینده امکان ندارد پرهیزنمایند، اصول دموکراتیک را درنظر داشته باشند، و بیشتر روی موضوع امنیتی، اقتصادی و بهبود وضعیت جوانان تمرکز نمایند.

  2- چگونگی حفظ روابط افغانستان با کشور های همسایه و جهان، تامین امنیت، رشد اقصاد، بازسازی زیربنا ها، ریشه کن ساختن فساد ازجمله سوال های است که انتظار می رود تا کاندیدان محترم در جریان مبارزات انتخاباتی شان به آن پاسخ دهند.

  3- رسانه ها نقش اساسی را در ذهنیت دادن مردم ایفا کرده می تواند توقع میرود رسانه با حفظ معیار های گزارش دهی، بیطرفانه و صادقانه مبارزات انتخاباتی را پوشش دهند.

 45. در عکسهای که خبرنگار بی بی سی از ولایت هرات فرستاده نیز تنها پوسترهای مربوط به یک نامزد در سطح شهر دیده می‌شود. جبهه هوایی سرد و برف باری اغلب شهرهای شمالی و جنوبی افغانستان را در بر گرفته است.

 46. خبرنگار بی بی سی در شمال افغانستان می گوید که به دلیل برف باری شدید در ولایت های شمالی امروز مراسم برگزار نشده است و تصاویر از نامزدها نیز در سطح شهر دیده نمی شود.

 47. ستاد انتخاباتی عبدالرب رسول سیاف، یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در صفحه فیسبوک خود نوشته: مبارزات انتخاباتی رسما شروع شد ما به توکل به خدا و حمایت مردم عزیز خویش مبارزات انتخاباتی خویش را اغاز کردیم، ما در مبارزات خود پایبند به اصول که قبلا اعلان نمودیم متعهد می باشیم، ما به ملت عزیز خود برنامه های کاری خود را که در تمام عرصه ها است تقدیم می کنیم و به اساس ان از ملت خود به تیم خود رای می خواهیم، ما امیدوار استیم که در تمام ولایات به دفاتر کمپاین ما مراجعه نمایید، همکاری و حمایت خود را اعلان کنید.

 48. آقای سیاف، محمد اسماعیل وزیر پیشین انرژی و والی اسبق با نفوذ هرات را به عنوان معاون اول و عبدالوهاب عرفان، عضو پیشین مجلس سنا را به عنوان معاون دوم خود برگزیده است.

   

 49. هدایت امین ارسلا یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و وزیر مشاور ارشد سابق رئیس جمهور کرزی: مردم در ۲۵ سال گذشته قربانی دشواری های زیاد بوده است و بعد از سقوط طالبان امیدواری های زیادی بوجود امد ولی مشکلات هم موجود است که باید به ان توجه شود.

  بی‌ثباتی و جنگ ادامه دارد، تعداد معدود ازافراد جامه از پیشترفتهای چند سال سود برده است. نصف مردم زیر خط فقر قرار دارد، فساد اداری اوج گرفته ، حاکمیت قانون و عدالت کم رنگ گردیده است. خط مشی من حکومت خوب است که هدف ان تامین عدالت، امحا فساد اداری، احترام به حقوق بشر و تقویت نقش زنان و جوانان است.

  رشد اقتصاد و ایجاد زمینه اشتغال به منطور کاهش فقر نیز یکی از دیگر از اولویت من است. ایجاد روابط نزدیک با جهان وهمسایگان از دیگر اولویت من است که افغانستان را به عنوان مرکز ترانزیت منطقه ای تبدیل کنم.

  مذاکره با نیروهای مخالف مسلح دولت یکی دیگر از برنامه های دولت من خواهد بود.

 50. هدایت امین ارسلا، ژنرال خدایداد وزیر پیشین مبارزه با مواد مخدر و صفیه صدیقی عضو پیشین مجلس نمایندگان را به عنوان معاونین خود انتخاب کرده‌است.

 51. آقای عبدالله، محمدخان معاون حزب اسلامی شاخه ارغندیوال و محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان را به عنوان معاونان خود برگزیده است.

 52. قیوم کرزی: حمایت قانون و عدالت اجتماعی دو اصل در برنامه حکومت داری ما خواهد بود و جامعه که درآن بی‌عدالتی و زورگوی حاکم باشد نمی تواند به پیشترفت دست یابد.

 53. نور احمد یورتداش با ارسال این عکس نوشته: "شما گفتید که کمپین انتخاباتی در ولایات شمالی به دلیل برفباری امروز شروع نشده. برعکس من میگم که در فاریاب یکی از ولایات شمالی است. همین حالا کمپین داکتر اشرف غنی احمدزی در این ولایت شروع شده‌است."

 54. شورای امنیت ملی افغانستان به وزیر داخله/ کشور و رئیس امنیت ملی افغانستان وظیفه داده در مورد حادثه کشته شدن کارمندان کمپین انتخاباتی داکتر عبدالله تحقیقات بیشتر انجام داده، عاملان این حادثه را دستگیر کرده و از تکرار این نوع حادثه در آینده جلوگیری کنند.

 55. دانلود

  شماری از شهروندان کابل و هرات از مشاهدات و انتظارات خود در مورد آغاز روند مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌گویند.

 56. زنان حامی عبدالله عبدالله در حال اجرای یک ترانه در ساعاتی آغازی رقابت‌های انتخاباتی افغانستان

 57. همزمان با آغاز مبارزات انتخاباتی، فصل جدیدی در کار چاچاپخانه ها و شرکتهای تبلیغاتی آغاز شده است.
  آنها در این مدت بیشتر کار خود را به آماده سازی و چاپ مواد تبلیغاتی نامزدها می پردازند و تجارت بامنفعتی دارند.
  برخی از شرکتها از هم اکنون آگهی های خود را برای دریافت سفارش از سوی نامزدها پخش می کنند.

مبارزات رسمی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان

به روز شده: 2 فوريه 2014
 • یازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک فرصت دوماهه از ۱۳ دلو/بهمن تا ۱۳ حمل/فروردین آینده برای تبلیغات انتخاباتی در اختیار دارند.
 • برگزاری همایش‌های انتخاباتی، نصب عکس، پوستر، پخش آگهی‌های تلویزیونی، پخش مطالب اینترنتی، دید و بازدیدهای غیررسمی، از راههای جلب آرای مردم در این مبارزات است.
 • کمیسیون مستقل انتخابات بر شیوه و میزان مصارف مبارزات انتخاباتی نظارت می‌کند. کمیسیون برای مصارف کمپین هر نامزد یک سقف ده میلیون افغانیگی (۱۸۷ هزار دلار) تعیین کرده است.
 • امنیت نگرانی اصلی نامزدها، نهادهای دولتی و کمیسیون مستقل انتخابات است. دولت صدها مامور امنیتی را موظف به تامین امنیت نامزدها و معاونان آنها کرده است. دولت از نامزدها خواسته که با نهادهای امنیتی ارتباط بیشتری داشته باشند.
 • انتخابات پیش رو نخستین انتخاباتی خواهد بود که در اثر آن یک رئیس جمهوری منتخب قدرت را به یک رئیس جمهوری منتخب دیگر تحویل می‌دهد. حامد کرزی رئیس جمهوری کنونی تا چهار ماه دیگر ارگ را به جانشینش خود واگذار خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.