آمریکا سه عضو شبکه حقانی را در فهرست سیاه جای داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می‌شود که جلال‌الدین حقانی، بنیانگذار شبکه 'مرگبار' حقانی در وزیرستان شمالی زندگی می‌کند

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده که سه عضو دیگر شبکه جلال‌الدین حقانی از رهبران مخالف دولت افغانستان در فهرست سیاه این وزارت خانه قرار گرفته اند.

براساس اعلام این وزارت، این افراد از مسئولان مالی شبکه حقانی هستند که از تروریستهای خطرناک بین‌المللی محسوب می‌‌شوند.

وزارت دارایی آمریکا نام‌های این افراد را سعدالله جان، یحیی حقانی و محمد عمر زدران اعلام کرده و افزوده است که این افراد موقعیت‌های مهمی در این شبکه دارند و از اعضای ارشد آن هستند.

بر اساس اعلام وزارت دارایی آمریکا حسابهای بانکی این افراد در قلمرو آمریکا مسدود شده و به شهروندان آمریکا نیز اعلام شده که هر گونه معامله با این افراد غیر قانونی است.

با افزودن اسامی این سه تن به فهرست سیاه وزارت دارایی آمریکا، شمار افراد شبکه حقانی که وارد این فهرست شده‌اند ۱۴ نفر می‌رسد.

براساس اعلام دولت افغانستان و متحدان بین‌المللی‌اش شبکه حقانی با طالبان و شبکه القاعده ارتباط نزدیک دارد که بیشتر در مناطق قبایلی وزیرستان شمالی پاکستان فعالیت دارد.

این گروه حملات انتحاری مرگباری را علیه نیروهای ناتو، سفارت آمریکا در کابل و نهادهای دولتی افغانستان در سالهای اخیر سازماندهی‌کرده است.

در سال ۲۰۱۱ کارستن جاکوبسون، سخنگوی ناتو اعلام‌کرد: "شبکه حقانی در سالهای طولانی همواره با سازمان اطلاعات نظامی پاکستان (ISI) تماس داشته و این روشن است که حقانی روابط نزدیکی با شبکه القاعده برقرار کرده و با تروریسم جهانی نیز ارتباط دارد. آنان در هر دو سوی مرز بسیار فعال هستند."

سخنگوی نظامیان ناتو هشدار داد: "این شبکه مانند یک مار سمی است که می‌تواند به هر کسی آسیب برساند. از این رو، از بین بردن شبکه حقانی باید به همان اندازه به نفع پاکستان باشد که به نفع افغانستان و نیروهای بین‌المللی است."

مطالب مرتبط