سازمان ملل از افزایش ۱۴ درصدی تلفات غیرنظامیان افغان خبر داد

حق نشر عکس AP
Image caption یان کوبیش: منازعه مسلحانه هزینه سنگین و بی‌رحمانه‌ای را بر غیرنظامیان افغان در سال ۲۰۱۳ تحمیل کرده است

سازمان ملل در گزارش سالانه خود از افزایش ۱۴ درصدی آمار قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۳ خبر داده است.

در این گزارش که امروز (۱۹ دلو/بهمن) منتشر شد، آمده که آمار مجموع قربانیان به ۸۶۱۵ (۲۹۵۹ کشته و ۵۶۵۶ زخمی) می‌رسد که بیانگر افزایش هفت درصدی آمار کشته شدگان و ۱۷ درصدی زخمیان نسبت به سال ۲۰۱۲ است.

سازمان ملل چنین افزایش در آمار تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان را "عقب‌گرد" توصیف کرده و بمبگذاری توسط عناصر ضددولتی را عامل اصلی و جنگ زمینی بین شورشیان و نیروهای طرفدار دولت را عامل درجه دوم این تلفات دانسته است.

این سازمان گروه‌های شورشی را مسئول تلفات ۷۴ درصد این غیرنظامیان دانسته و افزوده که ۱۵ درصد این قربانیان در حملات انتحاری و پیچیده و ۱۴ درصد دیگر در قتل‌های هدفمند توسط مخالفان دولت کشته شده‌اند.

گزارش نیروهای دولتی را مسئول هشت درصد و نیروهای بین‌المللی را مسئول سه درصد دیگر دانسته و جنگ زمینی بین نیروهای مخالف و طرفدار دولت را عامل ده درصد دیگر معرفی کرده و تلفات پنج درصد دیگر را به هیچ جناحی نسبت نداده است.

یان کوبیش، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان گفته که استفاده روزافزون از بمب‎های دست‌ساز توسط مخالفان مسلح دولت باعث کشته و زخمی شدن هزاران غیرنظامی شده است. او افزوده:"منازعه مسلحانه هزینه سنگین و بی‌رحمانه‌ای را بر غیرنظامیان افغان در سال ۲۰۱۳ تحمیل کرده است."

حق نشر عکس
Image caption سازمان ملل در گزارش خود نوشته که از سال ۲۰۰۹، سال ۲۰۱۳، "بدترین سال" برای زنان، دختران و پسران افغان بوده

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، از این گزارش استقبال کرده و در اعلامیه‌ای نوشته که این گزارش بیانگر آن است که شورشیان عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان است و نیروهای بین‌المللی اقدامات جامعی را در جلوگیری از تلفات غیرنظامیان روی دست گرفته‌اند.

ناتو افزوده که بر اساس آمار نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت، آیساف، طالبان مسئولت حدود ۹۰ درصد تلفات غیرنظامی هستند و استفاده از بمب‌های دست‌ساز و حملات این گروه نقض صریح قوانین بین‌المللی است.

گروه طالبان با انتشار نامه خبری این گزارش یوناما را رد کرده و گفته‌است که عملیات نیروهای خارجی، تلاشی خانه‌های افغان از سوی نیروهای پلیس و ارتش افغانستان، اقدامات پلیس محلی افغانستان و دیگر نیروهای امنیتی افغانستان عوامل کشتار غیرنظامیان در افغانستان است.

سازمان ملل در گزارش خود نوشته که بعد از سال ۲۰۰۹، سال ۲۰۱۳، "بدترین سال" برای زنان، دختران و پسران افغان بوده، به طوری که آمار تلفات زنان قربانی با ۳۶ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۲، به ۷۴۶ (۲۳۵ کشته و ۵۱۱ زخمی) و آمار تلفات کودکان با ۳۴ درصد افزایش به ۱۷۵۶ (۵۶۱ کشته و ۱۱۹۶ زخمی) رسید.

سازمان ملل از سال ۲۰۰۹ به این سو تلفات غیرنظامیان در جنگ را مستندسازی کرده و در گزارش تازه خود نوشته که از همین سال به بعد بیش از ۱۴ هزار غیرنظامی کشته و هزاران تن دیگر زخمی شدند.

مطالب مرتبط