چهارده زندانی ایرانی از افغانستان به ایران انتقال یافتند

Image caption سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که سفیر ایران در ملاقاتی با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواهان انتقال ۲۸ زندانی ایرانی از افغانستان به ایران شده بود.

روند انتقال زندانیان بین ایران و افغانستان آغاز شده‌است. در اولین مرحله این روند، چهارده شهروند ایرانی که در افغانستان زندانی بودند، به ایران انتقال یافتند.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که سفیر ایران در ملاقاتی با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواهان انتقال ۲۸ زندانی ایرانی از افغانستان به ایران شده بود.

او می‌گوید که کمیسیون ویژه‌ای پرونده‌ها و شرایط این زندانیان را بررسی کرده و در نتیجه ۱۴ زندانی برای انتقال، واجد شرایط شناخته شدند.

به گفته او شرایط برای انتقال زندانیان در موافقت‌نامه انتقال زندانیان بین دو کشور مشخص شده و این سند در سال ۱۳۸۵ بین وزارت‌های عدلیه/دادگستری دو کشور به امضا رسیده است.

او گفت رضایت خود زندانیان و باقی ماندن بیشتر از شش ماه از مدت حبس آنها، از شرایط انتقال این زندانیان به ایران بوده‌است.

به اساس موافقت‌نامه انتقال زندانیان بین ایران و افغانستان، این سند زمانی اعتبار می‌یابد و عملی می‌شود که دو طرف آمادگی‌شان را برای اجرایی شدن این سند اعلام کنند.

به گفته آقای مستغنی، ایران این آمادگی را در سال ۱۳۹۱ اعلام کرد و مراحل اولیه آن در سال ۱۳۹۲ با سفر رئیس دادگاه عالی افغانستان به ایران شروع شد.

این سند پنج سال اعتبار دارد.

زندانیان افغان در ایران

Image caption شمار زندانیان افغان در ایران معلوم نیست

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید تاکنون معلومات دقیقی از شمار زندانیان افغان در ایران و هویت آنها در دست نیست.

او می‌گوید که در سفر عبدالسلام عظیمی رئیس دادگاه عالی افغانستان به ایران، دولت ایران آمادگی‌اش را برای انتقال ۲۰۰ زندانی مرد و پنجاه زندانی زن به افغانستان اعلام کرد.

به گفته وی، روند مشخص شدن هویت این زندانیان و بررسی شرایط آنها اکنون در جریان است.

همچنین آقای مستغنی می‌گوید در این سفر، ایران امکان رهایی ۷۷۴ زندانی و معاف شدن صد زندانی محکوم به اعدام را به جانب افغانستان اعلام کرده بود.

به گفته وی، زندانیان با حبس کوتاه مدت، زندانیان زن و زندانیانی که جرم شان ورود غیرقانونی به ایران بوده، شامل این آنها اند.

اما تاکنون هیچ یک از وعده‌های دولت ایران در مورد زندانیان افغان عملی نشده است. آقای مستغنی می‌گوید گام نخست برای عملی شدن این وعده‌ها، مشخص شدن هویت زندانیان افغان است.

او تاکید می‌کند که موافقت‌نامه انتقال زندانیان بین دو کشور، دو جانبه است و بر اساس آن عمل بالمثل صورت می‌گیرد.

نظر به گزارش‌های نهادهای حقوق بشری، شمار زیادی از شهروندان افغانستان در زندان‌های ایران محبوس هستند.

علاوه بر این، شمار قابل توجهی از افغان‌ها عمدتا به اتهام جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر در دادگاه‌های ایران محاکمه و به اعدام محکوم شده‌اند و در انتظار اجرای حکم هستند.

سال گذشته پخش گزارش‌هایی در مورد اعدام شهروندان افغان در ایران، باعث راه افتادن تظاهرات در شهرهای مختلف افغانستان از جمله کابل و هرات شد.

مطالب مرتبط