افغانستان خواهان حمایت چین از نیروهای امنیتی این کشور شد

Image caption افغانستان اعلام کرد که این کشور از تمامیت ارضی چین حمایت کرده و درباره مسایل تایوان، تبت و سینک کیانک از موقف چین پیشتبانی می‌کند

ضرار احمد عثمانی، وزیر امور خارجه افغانستان از چین خواسته‌‎است تا در زمینه آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان به این کشور را یاری رساند.

او روز شنبه در کنفرانس مشترک خبری با وانگ یی وزیر خارجه چین در کابل گفت که چین می‌تواند افغانستان را در زمینه آموزش افسران ارتش و پلیس و تجهیز این نیروها بعد از سال ۲۰۱۴ کمک کند.

آقای وانگ هم در زمینه آموزش نیروهای مسلح افغانستان آمادگی کشورش را اعلام کرد.

وزیر خارجه افغانستان افزود که چین همسایه، "دوست مطمئن و متحد استراتژیک افغانستان است و کابل از تمامیت ارضی چین حمایت کرده و درباره مسایل تایوان، تبت و سینک کیانک از موفق چین پیشتبانی می‌کند."

او افزود که ما از کشور چین می‌خواهیم که در زمینه بهبود روابط افغانستان و پاکستان به افغانستان کمک کند، زیرا همکاری پاکستان در تامین امنیت انتخابات افغانستان مهم است.

آقای عثمانی افزود که دو کشور باید تبادل اطلاعاتی را بیشتر کنند و همکاری این دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم نیز اهمیت دارد.

او افزود که چین با سرمایه‌گذاری کشور در عرصه زراعت و معدن می‌تواند در تامین صلح و امنیت افغانستان را کمک کند.

وزیر خارجه افغانستان همچنین در این نشست خبری گفت که توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا نهایی شده و این توافق‌نامه تغییر نخواهد کرد و افغانستان خواهان امضاء آن است.

وانگ یی هم در این باره گفت:"ما امیدواریم که توسعه روابط افغانستان و آمریکا استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان را تقویت‌ کند و به نگرانی‌های که کشورهای منطقه در این زمینه دارد، نیز به صورت کامل احترام گذاشته شود و در نظر گرفته شود."

وزیر خارجه چنین نیز با اشاره به اینکه افغانستان نقش مهم در منطقه دارد، گفت که این قدرت تا زمانی برای افغانستان باقی خواهد ماند که این کشور به عنوان یک کشور متحد و واحد باقی بماند، زیرا کشور تقسیم شده بدون آینده خواهد بود.

او افزود که ما از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که کمک‌های خود را به افغانستان ادامه دهند.

آقای وانگ افزود که چین در سالهای اخیر در زمینه مدیریت آب و آموزش افغانستان را حمایت کرده و تلاش می‌کند که زمینه افزایش ظرفیت نیز در آینده این کشور را کمک کند.

بعد از تیره‌گی روابط میان کابل_ واشنگتن گفته می‌شود که افغانستان به دنبال متحدان منطقه‌ای از جمله ایران، چین و هند است.

مطالب مرتبط