معاون اول ریاست جمهوری افغانستان درگذشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به سن ۵۶ سالگی درگذشت.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته که محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری در اثر یک بیماری بامداد امروز در گذشت.

در این خبرنامه، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان بابت درگذشت معاون اول ریاست جمهوری ابراز تاثر کرده و درگذشت آقای فهیم را یک ضایعه جبران ناپذیر خوانده است.

خبرگزاری دولتی باختر هم در یک خبر فوری گزارش کرده است که محمد قسیم فهیم به دلیل سکته قلبی از دنیا رفته است.

حکومت افغانستان به همین مناسبت سه روز عزای عمومی اعلام کرد. در این سه روز پرچم افغانستان در حالت نیمه افراشته قرار خواهد گرفت.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، محمد عمر داوودزی وزیر امور داخله و شماری از مقام های دیگر دولتی و سیاستمداران هم برای همدردی با خانواده و بستگان آقای قسیم فهیم به خانه او رفته اند.

هارون نجفی‌زاده خبرنگار بی‌بی‌سی که به محل درگذشت آقای قسیم فهیم رفته بود می‌گوید که جمعیت زیادی در اطراف خانه آقای فهیم جمع شده اند.

نزدیکان آقای قسیم فهیم گفته اند که دلیل مرگ آقای فهیم، سکته بوده است. او پیش از این نیز از بیماری شکر (دیابت) رنج می برد و چندین بار زیر مراقبت های جدی قرار گرفته بود.

خبرمرگ معاون اول ریاست جمهوری افغانستان انعکاس گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته و رسانه های خبری افغانستان هم از این اتفاق خبرهای فوری پخش کرده اند.

آقای قسیم فهیم در آغاز حکومت حامد کرزی به مقام "مارشالی"؛ عالی ترین رتبه نظامی رسید و در پنج سال گذشته معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود.

او در زمان قدرت طالبان، فرماندهی نیروهای مجاهدین در مبارزه با طالبان را به عهده داشت و در فروپاشی این گروه با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی نقش مهم بازی کرد.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در حالی درگذشت که هفته پیش حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در فرمانی، "به پاس خدمات فوق‌العاده نظامی" آقای قسیم فهیم را مستحق حقوق و امتیازات دایمی دانست.

طبق قانون اساسی افغانستان هرگاه یکی از دو معاون ریاست جمهوری "استعفا و یا وفات کند"، رئیس جمهوری افغانستان می تواند فرد دیگری را به تائید مجلس نمایندگان افغانستان جاگزین او کند.