افراد مسلح ناشناس یک خبرنگار خارجی را در کابل کشتند

نیلز هورنر، آخرین گزارشی که از کابل نوشته بود در مورد درگذشت معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود
توضیح تصویر،

نیلز هورنر، آخرین گزارشی که از کابل نوشته بود در مورد درگذشت معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود

افراد مسلح ناشناس، روز سه‌شنبه ۲۰ حوت/اسفند، یک خبرنگار خارجی را در منطقه وزیر اکبر خان شهر کابل به ضرب گلوله کشتند.

فرد کشته شده نیل هورنر، خبرنگار یکی از رادیوهای سوئدی بود و ۵۱ سال سن داشت.

پلیس اتحادیه اروپا از کشته شدن این خبرنگار ابراز تاثر کرده است.

کارل اوکه روژ رئیس ماموریت پلیس اتحادیه اروپا در کابل در صفحه تویتر خود نوشته: "من عمیقا با خانواده و دوستان خبرنگار سوئدی که امروز در یکی از خیابان‌های کابل کشته شد، همدرد هستم."

رادیوی سوئد؛ رسانه‌ای که این خبرنگار مشغول کار با آن بود؛ در گزارشی نوشته که آقای نیلز هورنر برای تهیه یک سری گزارش ها به افغانستان سفر کرده بود و صبح امروز با همکارانش در سوئد صحبت تلفنی کرد.

در گزارش رادیوی سوئدی آمده که این خبرنگار در آخرین تماس تلفنی "در مورد مصاحبه‌‎ای صحبت کرده بود که در نظرداشت در مورد انتخابات ریاست جمهوری" انجام دهد.

کارولاین وایت، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید که آقای هورنر تابعیت دوگانه سوئدی و بریتانیایی داشت و به تازگی برای پوشش خبرهای انتخابات افغانستان به کابل رفته بود.

مقام‌های وزارت داخله/کشور افغانستان هم گفته‌اند که این خبرنگار که سوار بر خودرو بود، از ناحیه سر هدف شلیک گلوله قرار گرفت.

اما روزنامه گاردین چاپ لندن به نقل از یک شاهد عینی گفته است که او ابتدا صدای شلیک دست کم یک گلوله را شنیده و سپس مردی را دیده که به زمین افتاده است.

گفته می‌شود این خبرنگار سوئدی در اثر این حمله، به شدت زخمی شده و در راه انتقال به بیمارستان جان باخته‌ است.

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله، در مورد این حادثه به بی‌بی‌سی گفت: "حوالی ساعت یازده، یکی از اتباع کشور سویدن که با یکی از رسانه‌های این کشور کار می‌کرد به اثر تیراندازی دو فرد ناشناس در ساحه وزیر اکبر خان زخمی می‌شود، به شفاخانه انتقال می‌یابد و به خاطر جراحتی که داشت جان می‌دهد."

به گفته آقای دانش تاکنون کسی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما تحقیقات پلیس در این زمینه آغاز شده است.

این خبرنگار سوئدی در سال ۲۰۰۱ هنگام فروپاشی گروه طالبان، در سال 2009 برای پوشش انتخابات ریاست جمهوری و همچنین در سال ۲۰۱۰ به کابل سفر کرده و با شماری از مقام ها از جمله ستیفان دی میستورا نماینده پیشین دبیرکل سازمان ملل در کابل دیدار کرده بود.

توضیح تصویر،

ماه فوریه گذشته، در حمله نیروهای طالبان به یک رستوران لبنانی در وزیر اکبر خان، ۲۱ نفر کشته شدند که ۱۳ تن آنها شهروندان خارجی بودند

سیلا بلانکو مدیر عامل رادیو سوئد این رویداد را وحشتناک توصیف کرده و گفته که کشته شدن این خبرنگار "بدترین روز در تاریخ رادیو سوئد" بوده است و باید از جزئیات قتل نیل هورنور مطلع شود.

محله وزیر اکبر خان در مرکز شهر کابل، از مناطق اعیان نشین این شهر به حساب می‌آید و بیشتر سفارتخانه‌های کشورهای خارجی و دفاتر نهاد‌های بین‌المللی را در خود جای داده است.

تدابیر امنیتی اتخاذ شده از سوی نیروهای پلیس در این منطقه نیز، معمولا شدید است.

در ماه فوریه نیز در حمله چند عضو گروه طالبان به یک رستوران لبنانی در محله وزیر اکبرخان، ۲۱ نفر کشته شدند که ۱۳ تن آنها شهروندان خارجی بودند.

گفته می‌شود که این حادثه، مرگبار‌ترین حمله به جان شهروندان خارجی در افغانستان، از سال ۲۰۰۱ به این سو بوده است.

با نزدیک‌تر شدن زمان خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا و ناتو از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، نگرانی‌ها در مورد وخامت اوضاع امنیتی در این کشور، به ویژه حفاظت از جان شهروندان خارجی، بیشتر شده است.