رئیس جمهوری افغانستان قانونی را نامزد معاونت اول ریاست جمهوری کرد

Image caption آقای قانونی در دو کابینه پیشین آقای کرزی وزیر بود

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان از توافق حامد کرزی و رهبران جهادی بر سر نامزدی محمدیونس قانونی برای معاونت اول رئیس جمهوری خبر داده است.

ایمل فیضی در توییترش نوشت که آقای کرزی در نشست مشورتی با رهبران جهادی تصمیم گرفته که آقای قانونی را برای نامزدی معاونت اول رئیس جمهوری معرفی کند.

اگر پارلمان افغانستان به تایید نامزدی آقای قانونی رای بدهد، او جانشین مارشال محمدقسیم فهیم می‌شود که روز هجدهم حوت/اسفند درگذشت.

موضوع جانشینی آقای فهیم پس از درگذشت او در محافل سیاسی و دفتر ریاست جمهوری، به ویژه بین سران حزب جمعیت اسلامی و آقای کرزی مورد بحث بوده است.

دوشنبه، ۲۶ حوت اعضای ارشد این حزب در نشستی در خانه آقای فهیم توافق کردند که محمدیونس قانونی از سوی این حزب برای جانشینی آقای فهیم به آقای کرزی پیشنهاد شود ـ کسی که به باور ناظران، مورد نظر آقای کرزی هم بوده است.

مطابق اصل ۶۸ قانون اساسی، آقای کرزی نامزد جدید معاونت اول ریاست جمهوری را به مجلس نمایندگان پیشنهاد می‌کند و در صورت تایید پارلمان آقای قانونی رسماً معاون اول رئیس جمهوری می‌شود.

در آن صورت او تا ختم دوره ریاست جمهوری حامد کرزی در این مقام خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری آینده در شانزدهم حمل/فروردین برگزار می‌شود و حد اکثر تا ۶۰ روز پس از آن قدرت به رئیس جمهوری بعدی تحویل خواهد شد.

آقای قانونی در حال حاضر نماینده کابل در مجلس نمایندگان است و در دوره پیشین قانونگذاری، رئیس مجلس بود.

او از اعضای ارشد جمعیت اسلامی است و عمدتاً در سیاستگذاری‌های غیرنظامی این حزب نقش داشته است.

محمد یونس قانونی در کابینه‌های سابق آقای کرزی در سمت‌های وزارت داخله/کشور و معارف/آموزش و پرورش کار کرده است.