گردهمایی در اعتراض به کشته شدن یک خبرنگار در کابل

Image caption کشته شدن کودکان در این حادثه باعث خشم شدید معترضان شده بود

به دنبال خاکسپاری سردار احمد، همسر و دو فرزندش که در حمله سه روز پیش چهار عضو گروه طالبان به هتل سرینا کشته شدند، امروز فعالان جامعه مدنی و روزنامه‌نگاران درکابل در یک گردهمایی‌ اعتراض‌آمیز این حمله را محکوم کردند.

ده‌ها نفر از فعالان مدنی، روزنامه‌نگاران و شهروندان کابل امروز با حمل شعارهای تند علیه طالبان، "کشتار کودکان" از سوی این گروه را غیر قابل قبول خوانده و خواستار برخورد قاطع دولت افغانستان با عاملان چنین حوادثی شدند.

آنها با شعارهایی چون "طالبان دشمن است و دولت باید بر دشمنان خط قرمز بکشد"، در برابر هتل سرینا گردهم آمدند تا حادثه سه روز پیش در داخل این هتل را محکوم کنند.

تصاویر بیشتر از این گردهمایی را اینجا ببینید

در حمله دو روز پیش چهار فرد مسلح به هتل سرینا در کابل که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفتند، سردار احمد، خبرنگار خبرگزاری فرانسه در کابل، همسر، دو فرزندش و پنج غیر نظامی دیگر کشته شدند.

اعضای جامعه مدنی افغانستان که تا کنون چند بار نسبت به حملات این چنینی واکنش نشان داده‌اند، در این گردهمایی از "سیاست های نرم دولت" در قبال طالبان خشمگین بودند.

رامین انوری، یکی از این فعالان می‌گوید: "باید حکومت نسبت به قربانیان جدی باشد و خواسته دوم ما از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است که باید موضع شان را در قبال طالبان روشن بسازند."

Image caption معترضان از آنچه رفتار ملایم دولت با طالبان می‌خواندند نیز انتقاد کردند

عبدالله خداداد یکی از هماهنگ کنندگان این گردهمایی گفت: "اینجا جمع شده‌ایم تا یک بار دیگر در برابر دهشت‌افگنی و بی‌رحمی و کشتار کودکان و غیر نظامیان اعتراض کنیم. از سوی دیگر خواستیم باز روی فاصله‌ ایجاد شده میان رهبری حکومت و شهروندان افغانستان انگشت بگذاریم. ما مصمم هستیم تا با استفاده از روش‌های مدنی به اعتراض علیه آدمکشی ادامه دهیم."

کشته شدن سردار احمد و خانواده‌اش واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از افغانستان در پی داشته‌است.

سازمان ملل، سفارت آمریکا در کابل، دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت این حمله را محکوم کرده اند.

پیکرهای سردار احمد، همسر، دختر ۶ ساله و پسر ۴ ساله‌اش امروز در مراسم ویژه‌ای در کابل به خاک سپرده شد.

از سوی دیگر مقام‌های افغان تصاویر شب حمله را که توسط دوربین‌های هتل سرینا ضبط شده، منتشر کرده‌اند.

این تصاویر نشان می‌دهد که مهاجمان بعد از یک بازرسی بدنی، وارد محوطه هتل شده و بعد از یک بازرسی دیگر، وارد سالن می‌شوند.

تدابیر امنیتی در هتل پنج ستاره سرینا بسیار شدید است و این که شورشیان چگونه توانسته‌اند از سدهای امنیتی چند لایه این هتل بگذرند، سوالاتی را خلق کرده است.

Image caption کورتنی بادی، خبرنگار و از دوستان نزدیک سردار احمد نیز در این گردهمایی شرکت داشت

مطالب مرتبط