پایان حمله به دفتر کمیسیون مستقل انتخابات در کابل

حق نشر عکس Sultan Faizy
Image caption دفتر کمیسیون انتخابات در نزدیکی جاده کابل - جلال‌آباد واقع است

مقامات پلیس کابل می‌گویند حمله شورشیان به دفتر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با کشته شدن همه مهاجمان به پایان رسید.

حشمت‌الله استانکزی، سخنگوی فرماندهی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که پنج مهاجم ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر امروز وارد یک ساختمان در نزدیکی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات شدند و تا ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر با نیروهای امنیتی افغانستان به زدوخورد پرداختند.

او گفت که در این رویداد تنها دو پلیس افغانستان "به صورت سطحی" زخمی شدند و به کارمندان کمیسیون انتخابات آسیب نرسیده‌است.

آقای استانکزی گفت اجساد چهار تن از مهاجمان در محل دیده می‌شود و احتمالا جسد مهاجم پنجمی در اثر حمله انتحاری خودش از بین رفته‌است.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفت: "به کارمندان ما در این حمله صدمه‌ای نرسیده‌است. ما پیش بین چنین وضعیتی بودیم و از سه ماه پیش تدابیر شدید امنیتی برای محافظت از کمیسیون را اتخاذ کرده بودیم."

آقای نور افزود که اکثر مواد حساس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سه هفته پیش به مکان‌های امن در ولایات منتقل شده‌است و کمیسیون از ناحیه از بین رفتن مواد انتخاباتی نگرانی ندارد.

Image caption مهاجمان با سلاح سنگین مسلح بودند و به جانب کمیسیون موشک پرتاب کردند

یک منبع دیگر از کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که ابتدا یک حمله کننده انتحاری مواد منفجره خود را در برابر یک ساختمان چهار طبقه که حدود ۳۰۰ متر با کمیسیون انتخابات فاصله دارد، منفجر ساخت و بقیه مهاجمان به این ساختمان داخل شدند و از انجا ساختمان کمیسیون را با موشک هدف قرار دادند.

مقامات افغانستان تایید کردند که مهاجمان با سلاح سنگین مسلح بودند و ساختمانی‌که آنها در آن موضع گرفته‌اند غیر مسکونی و خالی است.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند. آنها گفته‌اند که انتخابات افغانستان را مختل خواهند کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در نزدیکی جاده کابل جلال‌آباد قرار دارد و این جاده بارها هدف حملات انتحاری و گروهی شورشیان قرار گرفته‌است.

حق نشر عکس iec
Image caption کمیسیون مستقل انتخابات نهاد اصلی برگزار کننده انتخابات در افغانستان است

این حمله در روزی صورت می‌گیرد که قرار بود کمیسیون مستقل انتخابات و نهادهای امنیتی افغانستان ارزیابی‌های نهایی خود را از وضعیت امنیتی برای انتخابات روز شنبه آینده اعلام کنند.

تا انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان شش روز مانده و طالبان در روزهای اخیر حملات خود را بر کابل تشدید کرده‌اند.

دیروز آنها به یک سازمان غیردولتی در کابل حمله کردند و چهار روز پیش نیز یک دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات را در این شهر هدف حمله خود قرار دادند.