نتایج کنکور سراسری افغانستان اعلام شد

Image caption برگزاری کنکور امسال در چند ولایت افغانستان با مشکلاتی همراه بود

وزارت تحصیلات/آموزش عالی افغانستان، نتایج کنکور ورودی دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات نیمه عالی این کشور را اعلام کرد.

عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی این کشور روز سه‌شنبه ۱۹ حمل/فروردن در یک نشست خبری در کابل گفت که در مجموع ۱۱۰ هزار نفر توانسته‌اند جواز ورود به موسسات آموزش عالی و نیمه عالی را به دست آورند.

بیش از ۲۶۰ هزار نفر برای شرکت در این آزمون ثبت نام کرده بودند اما به گفته وزیر تحصیلات عالی حدود ۲۲۹ هزار داوطلب در آن شرکت کردند.

آقای عبید گفت که ۵۵ هزار از داوطلبان کنکور امسال در دانشگاه‌ها و ۵۵ هزار داوطلب دیگر در موسسات تحصیلات نیمه عالی پذیرفته شده‌اند.

آزمون کنکور امسال در افغانستان با مشکلاتی همراه بود و نشر گزارش‌هایی از تقلب در جریان برگزاری آن و خرید و فروش سوالات، اعتراض دواطلبان در چند ولایت این کشور را به دنبال داشت.

تعدادی از داوطلبان کنکور در ولایت غزنی در جنوب افغانستان به دلیل شروع دیر هنگام آزمون، کمبود وقت کافی برای پاسخ به سوالات، برخورد بد ناظران و نبودن تعداد کافی دفترچه امتحان اعتراض کردند.

در ولایت لوگر نیز این آزمون به دلیل آنچه مسئولان وزارت تحصیلات عالی 'تقلب سازمان یافته' خوانده بودند، لغو شد.

نصرت الله صافی، رئیس کمیته برگزاری کنکور وزارت تحصیلات عالی افغانستان، به عنوان نمونه از حل پرسش‌ها به صورت گروهی و مداخله اعضای پارلمان، شورای ولایتی و عدم همکاری مقام‌های محلی در جریان برگزاری کنکور در ولایت لوگر نام برد.

در شهر هرات در غرب افغانستان نیز به دلیل درز کردن پرسشنامه‌ها و فروش آنها به داوطلبان، آزمون کنکور لغو و ۴۳ تن به اتهام داشتن نسخه‌هایی از این پرسشنامه بازداشت شدند.

عبدالمنان حقیار، معاون هیات وزارت تحصیلات عالی گفته بود که به دنبال تحقیقات انجام شده توسط ماموران امنیتی، مشخص شد که دانش آموزان یک مکتب/مدرسه خصوصی در شهر هرات پرسشنامه‌های کنکور را در اختیار دارند.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان معیار قبولی در کنکور امسال را کسب حداقل ۱۷۶ نمره اعلام کرده است.

گفته می‌شود که یک داوطلب دختر از ولایت بلخ، با کسب بیشترین نمره، مقام نخست را در کنکور امسال به دست آورده است.

مطالب مرتبط