شورای عالی صلح: مقام سابق طالبان در امارات زندانی است

Image caption معتصم آقا جان در زمان حاکمیت گروه طالبان وزیر مالیه/دارایی بود و پس از فروپاشی حکومت این گروه، مسئول سیاسی شورای رهبری طالبان موسوم به 'شورای کویته' بود.

شورای عالی صلح افغانستان که مسئولیت اصلی گفتگوهای صلح میان دولت و نیروهای مخالف این کشور را بر عهده دارد گفته است که معتصم آقا جان، مقام سابق طالبان در کشور امارات زندانی است.

درخبرنامه این نهاد که روز پنج‌شنبه ۲۸ حمل/فروردین در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، آمده است:"به اساس اطلاعات رسیده محترم معتصم آقا جان یکی از رهبران مهم طالبان که از تلاش‎های صلح در افغانستان حمایت می‎نمود و در این اوآخر در امارات متحده عربی اقامت داشت در آن‎کشور تحت نظارت قرار گرفته است."

این نهاد تاکید کرده که دولت افغانستان و شورای عالی صلح پس از آن که از بازداشت شدن آقاجان مطلع شدند با مقامات ارشد کشور امارات متحده عربی تماس گرفته و خواستار اقدام فوری برای رهایی و حل مشکل این مقام سابق گروه طالبان شده‌اند.

شورای عالی صلح ابراز امیدواری کرده است که "کشور دوست و برادر [امارات] با در نظر داشت تعهدات خویش در زمینه همکاری همه‌جانبه اقدام عاجل نمایند."

در این خبرنامه آمده که تلاش‌های شورای عالی صلح در سال‌های گذشته برای پایان درگیری‌های مسلحانه از راه گفتگو، هر بار که در مسیر پیشرفت واقعی قرار گرفته، دست‎های آشکار و پنهان در منطقه باعث اختلال این روند و ایجاد مانع در راه برقراری صلح میان افغان‌ها شده و آنهایی که صادقانه در این راستا قدم برداشته‎اند قربانی شده‌اند.

افغانستان چند سال قبل نیز به بازادشت ملابرادر فرد شماره دو گروه طالبان افغانستان توسط نیروهای امنیتی پاکستان اعتراض کرد و مدعی شد که این شخص در حال گفت‌وگوهای پنهانی با حکومت افغانستان بوده و بازداشت او به روند صلح در افغانستان لطمه زده‎است.

همچنین به دنبال کشته شدن مولوی عبدالرقیب تخاری، دیگر عضو ارشد گروه طالبان در پاکستان، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت که آقای تخاری و شماری دیگر از فرماندهان طالبان در گفت‌وگوهای صلح با دولت این کشور شرکت داشتند.

شورای عالی صلح افغانستان در خبرنامه امروز خود بدون نام بردن از کشور خاصی گفته است این گونه حوادث نشان می‎دهد که افغان‌ها فقط در سرزمین خود می‌توانند با عزت و مصونیت کامل زندگی کنند و آزادی عمل و امنیت جان و مال‌شان در هیچ کشور دیگری نمی‌تواند تضمین شود.

در این خبرنامه تاکید شده که آزادی و حاکمیت ملی حقیقی فقط از راه تفاهم مستقیم میان افغان‌ها حاصل می‎شود و باید هر نوع مذاکره‌ای در داخل افغانستان انجام شود تا از تکرار حوادث مشابه جلوگیری گردد.

معتصم آقا جان در زمان حاکمیت گروه طالبان وزیر مالیه/دارایی بود و پس از فروپاشی حکومت این گروه، مسئولیت سیاسی شورای رهبری طالبان موسوم به 'شورای کویته' را برعهده گرفت.

از آگوست ۲۰۱۱ که او در شهر کراچی پاکستان هدف سوءقصد قرار گرفت و زخمی شد، نام او به عنوان یکی از طرف‌های دخیل در گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان بر سر زبان‌ها افتاد.

روز یکشنبه گذشته وزارت خارجه افغانستان تایید کرده بود که معتصم آقا جان، در امارات متحد عربی "ناپدید" شده و دولت افغانستان در تلاش به دست آوردن اطلاعاتی در مورد سرنوشت او است.

مطالب مرتبط