رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان: شک دارم دور اول برنده‌ای داشته باشد

حق نشر عکس AP
Image caption نتایج ابتدایی صد درصد آرای شمرده شده انتخابات شانزدهم حمل قرار است روز شنبه اعلام شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج اولیه ۸۲.۵۹ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلام کرده که بر اساس آن عبدالله عبدالله با کسب ۴۳.۸ درصد رای همچنان پیشتاز است.

اشرف غنی احمدزی نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری که تا حالا در مقام دوم قرار دارد، از میان حدود نود درصد آرای شمرده شده اولیه ۳۲.۹ درصد رای کسب کرده است.

به همین ترتیب زلمی رسوال با کسب ۱۱.۱ درصد، عبد‌ رب‌ الرسول سیاف با ۷ درصد، قطب الدین هلال با ۲.۸ درصد، محمد شفیق گل آغا شیرزی با ۱.۶ درصد، محمد داوود سلطانزوی با ۰.۵ درصد و هدایت امین ارسال با ۰.۲ درصد به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

محمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که این درصدی حاصل شمارش بیش از پنج میلیون و هشتصد هزار رای است.

رئیس کمیسیون انتخابات افزود: "شک دارم که در مرحله اول یکی از نامزدان برنده انتخابات باشد."

آقای نورستانی گفت که تا دو روز دیگر بیش از ۱۷۰۰ محل رای‌گیری تفتیش و ۷۸۹ محل دیگر در سراسر افغانستان بازشماری می‌شوند و انتظار دارند نتایج ابتدایی صد درصد آرا روز شنبه اعلام شود.

او گفت که تمام مراحل شمارش آرا، زیر نظر ناظران، نمایندگان نامزدان و اعضای جامعه مدنی انجام خواهد شد و کمیسیون از شفافیت در کار خود به رسانه ها و مردم افغانستان اطمینان می‌دهد.

بر اساس جدول زمانبندی شده انتخابات افغانستان، قرار بود نتایج ابتدایی کل آرای شمرده شده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز پنجشنبه ۴ ثور/اردیبهشت اعلام شود اما دو روز به تاخیر افتاد.

سریر احمد برمک، از اعضای این کمیسیون اخیرا به بی‌بی‌سی گفته بود که دلیل تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی ۱۰۰درصد آرای انتخابات شانزدهم حمل، "ادامه بررسی اسناد انتخاباتی" و تعطیلی روز جمعه است.

پیش از این مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته بودند که حدود نود درصد آرای انتخابات شانزدهم حمل شمرده شده و آماده اعلام به رسانه‌ها است.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا حالا در سه مرحله و به صورت قسمی اعلام شده است.

کمیسیون انتخابات ابتدا ده درصد این نتایج شامل پانصد هزار رای از ۲۶ ولایت افغانستان را یک هفته بعد از روز رای‌گیری اعلام کرد که عبدالله عبدالله با ۴۱.۹ درصد و اشرف غنی احمدزی با ۳۶.۷ درصد پیشتاز معرفی شدند.

در مرحله دوم اعلام نتایج قسمی، مسئولان کمیسیون انتخابات پنجاه درصد آرای شمرده شده را در ۳۱ حمل اعلام کردند که ۴۴.۴ درصد آن را عبدالله عبدالله و ۳۳.۲ درصد آن را اشرف غنی احمدزی نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص دادند.

بر اساس تقویم انتخاباتی افغانستان، پس از اعلام ابتدایی مجموع آرا انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون شکایات انتخاباتی ۲۰ روز وقت دارد تا به شکایت‌های انتخاباتی رسیدگی کند و نتیجه نهایی باید در ۲۴ ثور اعلام شود.

در همین حال طبق قانون اساسی افغانستان، اگر هیچ یک از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نتوانند بیشتر از ۵۰ درصد آرا را بدست آورند، انتخابات میان دو نامزدی‌که بیشترین آرا را بدست آورده‌اند، به دور دوم کشیده خواهد شد.