'نیروهای خارجی در قندهار و هلمند بازداشتگاه دارند'

Image caption در فرودگاه ولایت قندهار نیروهای آمریکایی و در فرودگاه هلمند نیروهای بریتانیایی مستقر هستند

یک مقام‌ افغان که از فرودگاه‌های قندهار و هلمند در جنوب افغانستان بازدید کرده است، می‌گوید که نیروهای خارجی در هر دو فرودگاه بازداشتگاه‌های موقت ایجاد کرده‌اند.

عبدالشکور دادرس، از اعضای هیاتی که از سوی رئیس جمهور کرزی برای بررسی وجود بازداشتگاه در پایگاه‌های نیروهای خارجی در این دو ولایت تعیین شده، به بی‎بی‎سی گفت که از این "بازداشتگاه‌های غیر قانونی" بازدید کرده و به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد شهروندان افغان در آنجا نگهداری می‌شوند.

او افزود که وجود این بازداشتگاه‌ها برخلاف فرمان ۱۳۹ حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان است که نیروهای خارجی را از داشتن بازداشتگاه در داخل خاک افغانستان منع کرده و مخالفت صریح نیز با قانون زندان‌های افغانستان دارد.

آقای دادرس از روز دوشنبه هفته گذشته بررسی خود را در فرودگاه ولایت قندهار آغاز کرده و در حال حاضر نیز مشغول بررسی در فرودگاه ولایت هلمند است.

به گفته آقای دادرس هیات هفت نفره‌ای که از سوی رئیس جمهور برای بررسی این موضوع تعیین شده است، به زودی گزارش یافته‌های خود را در اختیار حامد کرزی خواهد گذاشت.

رئیس جمهور افغانستان در سال‌های اخیر، بارها مخالفت خود را با این مساله که نیروهای خارجی حاضر در افغانستان اجازه داشتن بازداشت‌گاه در خاک این کشور را داشته باشند، ابراز کرده است.

آقای کرزی روز ۵ دلو/بهمن سال گذشته در یک نشست خبری در کاخ ریاست جمهوری گفت:"براساس معلوماتی که من دارم، بگرام کارخانه طالب‌سازی است. بگرام جایی است که مردم بی‌گناه آن جا آورده می‌شوند و به آنها علیه خاک خود و دولت خود نفرت سپرده می‌شود... از راه توهین، شکنجه و آزار. زندان بگرام جایی است که مردم بی‌گناه افغانستان انداخته می‌شوند و از آنجا علیه کشور خود بسیج می‌شوند."

زندان بگرام در شمال کابل، تا اواسط سال گذشته توسط نیروهای آمریکایی اداره می‌شد.

مطالب مرتبط