بی‎نظمی در ارگو توزیع کمک‎ها به آسیب‌دیدگان را متوقف کرد

حق نشر عکس AP

بی‌نظمی در توزیع کمکها به آسیب‌دیدگان رانش زمین در ولایت بدخشان افغانستان باعث توقف کمک‌ها شده و امدادرسان‌ها از محل استقرار آسیب‌دیدگان دور شده‌اند.

بشیر پیمان خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی به بدخشان می‌گوید مقام‌های دولتی و شماری از ریش‌سفیدان محلی تصمیم گرفتند که برای جلوگیری از بی‌نظمی در توزیع کمک‌ها، کمیته‌ای تشکیل دهند.

قرار بوده که این کمیته در محلی دورتر از محل تجمع مردم و محل رانش زمین، کمک‌ها را به آسیب‌دیدگان توزیع کند، اما این تصمیم خشم مردم ارگو را برانگیخت و به دنبال آن، افراد خشمگین به انبار کمک‌ها هجوم بردند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که پلیس برای متفرق کردن مهاجمان به شلیک هوایی دست زد و در مقابل برخی افراد مسلح لباس شخصی هم در آن جا بودند که آنها هم ظاهرا به حمایت از مردم اقدام به شلیک کردند.

به دنبال این شلیک‌ها، روند توزیع کمک‌ها به آسیب‌دیدگان رانش زمین در روستای باریک آب متوقف شد و بسیاری از امدادرسان‌های داخلی و خارجی منطقه را ترک کردند.

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید که با وجود این، مسئولان در منطقه در تلاش هستند که روند توزیع کمک‌ها را به حالت عادی بازگردانند و کمک‌رسانی را دوباره شروع کنند.

برخی از ساکنان منطقه گفته‌اند، کسانی هم هستند که تلاش دارند روند توزیع کمک‌ها را به سود خود اخلال کنند و این نگرانی هم وجود دارد که ممکن است گروه‌های "مافیایی" برای دستبرد زدن کمکها شکل گرفته باشد.

دیروز شماری از آسیب‌دیدگان به بشیر پیمان خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در بدخشان گفته بودند که زورمندان محلی در تبانی با مقام‌های دولتی تلاش می‌کنند بخش بیشتر کمک‌ها نصیب آنها شود که در آن صورت نیازمندان واقعی محروم خواهند شد.

فوزیه کوفی نماینده بدخشان در مجلس نمایندگان هم در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از روند توزیع کمک‌ها انتقاد کرده و گفته بود که کمک‌هایی که به منطقه رسیده، کم است.

اما مسئولان اداره مبارزه با حوادث طبیعی گفته‌اند که بخشی از کمک‌های داخلی و خارجی به منطقه رسیده و بخش دیگری از کمک‌ها در حال رسیدن به ارگو است.

محمد دایم کاکر، رئیس این اداره گفت تا حالا کمک‌های اولیه به شمول غذا، دارو، چادر و پتو از تاجیکستان، پاکستان و از سوی شماری از سازمان‌های ملی و بین‌المللی به منطقه رسیده و آذربایجان، قزاقستان، نماینده اتحادیه اروپا، آمریکا، هند، چین، عربستان و ایتالیا وعده ارسال کمک‌های بیشتر کرده‌اند.

حق نشر عکس UNAMA

این در حالی است که هنوز مقام‌های دولتی درباره قربانیان رانش زمین و افراد آسیب‌دیده در روستای باریک آب و همین طور از میزان کمک‌های مورد نیاز به آنها آمار دقیقی نداده‌اند.

تا حال آمار گوناگونی در باره شمار افرادی که در این رویداد زیز خاک مدفون شده‌اند، به رسانه‌ها داده شده که از ۲۵۳ تا ۲۷۰۰ نفر، متفاوت است.

همچنین تعداد کسانی که از این منطقه فرار کرده‌اند و حالا بی‌سرپناه هستند و نیازمند کمک هستند نیز دقیقا مشخص نیست.

به دنبال انتشار خبر رانش زمین در این منطقه، تلاش‌ها برای کمک‌رسانی از سوی کشورها و سازمان‌های مختلف به آسیب‌دیدگان آغاز شد و در کنار آن، تلاشهای گسترده‌ای برای کمک به آنها در داخل و خارج از کشور به راه افتاد.

با این حال، شمار زیادی از گروه‌های داوطلب برای کمک‌رسانی و نهادهای خیریه تلاش می‌کنند که کمک‌های خود را به صورت مستقیم در اختیار نیازمندان در منطقه قرار دهند.

مطالب مرتبط