ایران برای اولین بار چند زندانی افغان را به افغانستان تحویل داد

Image caption این زندانیان امروز در شهرک مرزی اسلام‌قلعه مقامات افغانستان تحویل داده شدند.

مقامات افغانستان گفته‌اند که ایران ۱۶ زندانی افغان در این کشور را به افغانستان تحویل داده‌است. این اولین باری است که ایران به موافقتنامه دو جانبه درباره تبادل زندانیان با افغانستان عمل می‌کند.

محمد قاضی‌زاده گزارشگر بی‌بی‌سی در هرات می‌گوید این زندانیان که شامل ۱۴ زن و دو مرد بودند، امروز در شهرک مرزی اسلام‌قلعه به هیات وزارت خارجه افغانستان تحویل داده شدند.

بیشتر این زندانیان به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر زندانی شده بودند.

معاذالله دولتی رئیس هیات افغانستان و معاون ریاست امور کنسلی وزارت خارجه افغانستان گفت: "این نخستین گام بر اساس موافقت‌نامه‌ای امضا شده بین جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۱۳۸۵ به امضا رسید."

او گفت بر اساس این موافقت‌نامه، زندانیان دو کشور برای سپری کردن مدت حبس باقی مانده به کشورهای خودشان منتقل می‌شوند.

این موافقت‌نامه در سال ۱۳۸۵ میان وزارت‌های عدلیه/دادگستری دو کشور به امضا رسید و به گفته شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان این سند زمانی اعتبار می‌یابد و عملی می‌شود که دو طرف آمادگی‌شان را برای اجرایی شدن این سند اعلام کنند.

Image caption حدود دو و نیم ماه پیش دولت افغانستان نیز ۱۴ زندانی ایرانی را که در زندان‌های افغانستان بودند، به ایران تحویل داد.

به گفته آقای مستغنی، ایران این آمادگی را در سال ۱۳۹۱ اعلام کرد و مراحل اولیه آن در سال ۱۳۹۲ با سفر رئیس دادگاه عالی افغانستان به ایران شروع شد.

شمار دقیق زندانیان افغان در ایران معلوم نیست اما مقامات افغان شمار زندانیان افغان در ایران را حدود پنج هزار نفر تخمین زده‌اند.

خانواده های این زندانیان ابراز امیدواری کرده‌اند که این افراد به زودی آزاد شوند.

شماری از این خانواده‌ها می‌گویند که زندانیان در ایران به وکیل مدافع دسترسی نداشته‌اند و مدتها بدون تعیین تکلیف در زندان‌های ایران بسر برده‌اند.

حدود دو و نیم ماه پیش دولت افغانستان نیز ۱۴ زندانی ایرانی را که در زندان‌های افغانستان بودند، به ایران تحویل داد.

مطالب مرتبط