سیل شاهراه کابل - مزار را بست

Image caption بزرگراه شمال تا چند روز آینده بسته خواهد ماند

مسئولان در شمال افغانستان گفته‌اند که بزرگراه کابل - مزار شریف به دلیل جاری شدن سیلاب از دو روز به این سو بسته شده‌است.

این حادثه شامگاه روز جمعه ۱۹ ثور/اردیبهشت اتفاق افتاد و سیل نزدیک به ۱۵۰ متر از این بزرگراه را تخریب کرد.

این جاده در قسمت موسوم به تنگه تاشقرغان که از دروازه‌های تجاری شمال افغانستان است، کاملا از بین رفته‌است. جایی‌را که سیل برده، وسط دو صخره بزرگ است و تنها معبری‌ که مرکز را به ولایت بلخ و دست‌کم پنج ولایت دیگر شمالی وصل می‌کند، جاده‌ای با عرض ده متر است که از کنار آن رودخانه‌ای با سرعت زیاد در حرکت است.

غلام‌سخی رودوال، مسئول ریاست فواید عامه ولایت بلخ به بی‌بی‌سی گفت که چندین روز طول خواهد کشید که این قسمت جاده بازسازی شود.

آقای غلام‌سخی گفت که مسئولان فنی در حال بررسی این موضوع هستند که بازسازی این جاده به چه مقدار هزینه و چه مدت زمان نیاز خواهد داشت اما به گفته او در حال حاضرآنها منتظر اند که شدت آب در تنگه تاشقرغان کاهش یابد و راه را به طور موقت به روی ترافیک باز کنند.

Image caption این عکس تنگه تاشقرغان در صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود

او گفت هنگامی که شدت آب کاهش پیدا کند، باز هم حداقل سه روز دیگر وقت خواهد گرفت که بتوانند در جای تخریب شده، دیوارها استنادی را بخوابانند و خاک پر کنند و عبورگاه موقتی ایجاد کنند.

بزرگراه شمال افغانستان که پایتخت را به ولایت‌های شمالی وصل می‌کند، از مهمترین شاهراه های افغانستان به حساب می‌آید. رابطه بندر حیرتان که از بنادر مهم این کشور است و انتقالات سوخت و بخشی از واردات و صادرات کالا از طریق همین بندر انجام می‌شود تا زمان بازسازی جاده، قطع خواهد بود.

از سویی در حال حاضر راه بین کابل با بلخ، جوزجان، سرپل، فاریاب و بادغیس بسته‌است و مسافران در دو سوی تاشقرغان مانده‌اند. بسیاری از افرادی که به پایتخت سفر کرده‌اند یا به شمال رفته‌اند، از راه زمین نمی‌توانند بازگردند.

محمد نعیم از مسافرانی که در آنسوی تنگه مانده در صحبتی با بی‌بی‌سی از دولت خواست که راه را هر چه زودتر باز کند. یکی دیگر از شهروندان افغان گفت که فاصله چند دقیقه را حدود سه ساعت با پای پیاده طی کرد که به آن سوی تنگه برسد.

مسئولان گفته‌اند که هیاتی از وزارت فواید عامه به ولایت بلخ سفر می‌کند که جریان را از نزدیک بررسی کند.

در هفته‌های اخیر برخی از مناطق شمالی افغانستان به ویژه ولسوالی‌های ولایت بلخ شاهد سیلاب‌های شدیدی بوده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption حوادث طبیعی در افغانستان در هفته های اخیر پرتلفات بود و خسارت زیادی به جا گذاشت

این سیلاب‌ها در ولایت های شمالی خسارات مالی و تلفات جانی نیز به جا گذاشته است.

رحمت‌الله زید، رئیس اداره مبارزه با حوادث طبیعی در ولایت بلخ می‌گوید که ده‌ها خانواده در ولسوالی های خُلم، شولگر و تاشقرغان بیجا شده‌اند و همچنین حدود هزار خانه از بین رفته است.

به گفته او تنها در ولسوالی خُلم شانزده روستا را آب گرفته است.

آقای زید گفت که شدت آب‌خیزی‌ها زیاد است و کار را برای بررسی محلات آسیب زده مشکل کرده است. او گفت که دست کم چهار نفر از جمله یک کودک در ولسوالی خُلم جان داده‌اند.

افغانستان در هفته های اخیر رویدادهای پر تلفات طبیعی را پشت سر گذاشته است. بیش از صد نفر در ولایت‌های جوزجان، سرپل و فاریاب در شمال و دست کم ده نفر در ولایت بادغیس در غرب به دلیل آب‌خیزی‌های اخیر جان داده اند و زندگی عادی صدها خانواده در این ولایت‌ها برهم خورده است.

مطالب مرتبط