دولت افغانستان: طالبان به ۲۱ ولایت حمله کردند، ۱۱۱ کشته دادند

حق نشر عکس
Image caption سخنگوی وزارت دفاع گفته که عملیات خوگیانی به رهبری نیروهای ویژه ارتش راه اندازی شده است

منابع امنیتی افغانستان گفته‌اند که گروه طالبان در آغاز عملیات بهاری خود در ۲۱ ولایت دست به حمله زده که منجر به کشته شدن دهها شورشی شده است.

دیروز (دوشنبه، ۲۲ ثور/اردیبهشت) این گروه اعلام کرد که با حمله موشکی به فرودگاه‌های بگرام و کابل، عملیات بهاری این گروه موسوم به "خیبر" آغاز شده است.

ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع امروز در توییترش نوشته که طالبان در دو روز گذشته به ۲۱ ولایت کشور حمله کردند و در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۱ شورشی کشته شده‌اند.

ژنرال عظیمی افزوده که این شورشیان در ولایت‌های کنر، میدان وردک، قندهار، ارزگان، فراه، هرات، قندز، کابل و هلمند کشته شده‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع همچنین از آغاز عملیات نیروهای دولتی با شرکت واحدهای ویژه ارتش و پلیس در ولسوالی خوگیانی در ولایت شرقی ننگرهار خبر داده است.

وزارت داخله افغانستان گفته است که در این عملیات دست کم ۲۵ عضو گروه طالبان از جمله چند سردسته آنان کشته شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی این وزارت در اطلاعیه‌ای گفته است که این عملیات دیروز آغاز شد و تا حال همچنان ادامه دارد.

Image caption طالبان هر ساله در فصل بهار حملات خود را شدت می بخشند

وزارت داخله افزوده که در این عملیات به نیروهای امنیتی آسیبی نرسیده، اما سخنگوی وزارت دفاع تایید کرده که چهار تن از نفرات ارتش در اثر انفجار مین کشته شده‌اند، ولی محل دقیق این رویداد را ذکر نکرده است.

خوگیانی یکی از ناآرام‌ترین ولسوالی‌های ولایت ننگرهار است که با مناطق وزیرستان جنوبی و شمالی پاکستان مرز مشترک دارد.

گفته شده که طالبان افغان با حمایت طالبان پاکستانی و ستیزه‌جویانی از چندین کشور دیگر از طریق وزیرستان وارد خوگیانی می‌شوند.

پس از آغاز عملیات بهاری طالبان، عمده‌ترین حمله این گروه دیروز در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار به وقوع پیوست که در جریان آن سه مهاجم انتحاری به اداره عدلیه/دادگستری حمله کردند.

در این حمله غیر از مهاجمان، هفت تن دیگر کشته شدند که بیشتر آنان افراد غیرنظامی بودند.

مطالب مرتبط