نامزدان پیشتاز انتخابات افغانستان: آماده رفتن به دور دوم هستیم

حق نشر عکس AFP
Image caption عبد الله عبدالله و اشرف غنی احمد زی دو نامزدی هستند که در دور دوم با هم رقابت خواهند کرد

نتایج نهایی انتخابات افغانستان که از سوی یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات این کشور اعلام شد، نشان می‌دهد که هیج نامزدی در این دور نتواسته بیش از ۵۰ در صد آراء را به دست آورد و انتخابات افغانستان به دور دوم رفت.

عبدالله عبدالله ۴۵ درصد و اشرف غنی احمد زی ۳۱.۶ درصد آراء را در دور اول از آن خود کردند و در دور بعدی باهم رقابت خواهند کرد.

بر اساس قانون، نامزدی که بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، برنده شناخته می‌شود. حالا که آرای هیچ یک از نامزدها به این میزان نرسیده، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورده‌اند، برگزار خواهد شد.

اعلام نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با شکایت‌های گسترده نامزدان همراه شد.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخابات افغانستان به دلیل حجم زیاد شکایت‌ها، نتیجه بررسی‌های خود را با شش روز تاخیر دیروز، چهارشنبه، در اختیار کمیسیون انتخابات گذاشت.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شانزدهم حمل/فروردین با مشارکت حدود ۷ میلیون نفر برگزار شده بود.

واکنش نامزدهای انتخابات

اشرف غنی احمدزی اعلام کرد که نتایج انتخابات را با تمام مشکلاتی که داشته می‌پذیرد.

او چند ساعت بعد از اعلام نتایج نهایی در یک نشست خبری در کابل گفت:"به داکتر صاحب عبدالله تبریک می‌گویم که او نیز به دور دوم راه یافته."

آقای احمدزی گفت که هرکس دست به تقلب بزند از نظر او و تیمش منفور است و از رقیبش عبدالله عبدالله خواست تا او نیز افرادی را که تقلب می‌کنند، از خود دور کند. او از مقام‌های حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی خواست تا کارمندان متقلب خود را به مراجع قانونی و عدلی معرفی کنند.

او از کمیسیون‎‌های انتخاباتی خواست با استقلال و حساب‌دهی عمل کنند و از مقامات حکومتی نیز خواست بی‌طرف بمانند و در کار کمیسیون‌ها دخالت نکنند.

آقای احمدزی بدون نام بردن از افراد خاصی، گفت که نباید در برابر تیم او و نهادهای برگزارکننده انتخابات از زبان تهدید استفاده کنند.

عبدالله عبدالله، که براساس نتایج اعلام شده، بیشترین آراء را از آن خود کرده است نیز در یک کنفرانس خبری، نتیجه اعلام شده را پذیرفت و آمادگی خود برای رفتن به دور دوم را اعلام کرد.

پیشتاز رقابت های انتخابات در دور اول، از مردم افغانستان خواست در دور دوم انتخابات، بصورت گسترده ای شرکت کنند.

در روزهای اخیر، زلمی رسول که در دور اول انتخابات با کسپ یازده درصد آراء سوم شد، از عبدالله عبدالله اعلام حمایت کرد.

آقای عبدالله با اشاره به حمایت آقای رسول و نیز گل آقا شیرزی از دیگر نامزدان دور اول انتخابات ریاست جمهوری، گفت، حمایت این نامزدان پیروزی او در دور بعدی را ضمانت کرده است.

آقای عبدالله نیز مانند آقای احمدزی، از عملکرد کمیسیونهای انتخابات و بررسی شکایت ها، ناراضی بود اما گفت انتقادات خود در فرصت دیگری مطرح خواهد کرد.

در دو نامزد خواستار انجام اصلاحاتی در کمیسیون انتخابات قبل از برگزاری انتخابات شدند.

واکنشهای بین المللی

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۶ حمل استقبال می‌کند.

یان کوبیش، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل گفت: "افغان‌ها به حق می‌توانند به انتخابات شان افتخار کنند. در روز انتخابات، زنان و مردان افغان آرزوی خود را برای زیستن در صلح، عدالت، کرامت انسانی و سعادت ابراز کردند. در این روز، انتخاب دموکراتیک بر خشونت و جبر غلبه کرد."

آقای کوبیش افزود:"من تمام نامزدان را برای کارزار های سخت ولی در عین حال، مثبت انتخاباتی شان تقدیر می‌کنم. با توجه به اینکه در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری، هیچ کس از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برندۀ قطعی اعلام نشده است، از کاندیدان می‌خواهم که به نتایج اعلام شده احترام قایل شوند."

ریچارد استگ، سفیر بریتانیا در کابل نیز در صفحه توئیتر خود نوشت که اشتیاق مردم نسبت به روند انتخابات تا حالا برای من الهام بخش بوده است. چشم به راه تعهدات مشابه آن ها در دور بعدی هستم.

جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل در بیانه‌ای که در وبسایت سفارت آمریکا منتشر شده، اعلام نتایج نهایی را مرحله مهمی از روند دموکراسی در افغانستان خوانده و به عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد پیشتاز و سایر نامزدان انتخابات شانزدهم حمل برای این که "خود را در خدمت مردم گذاشتند" تبریک گفته است.

دور دوم، یکماه بعد

طبق جدول برنامه‌ریزی شده کمیسیون مستقل انتخابات، انتظار می‌رفت که دور دوم تا کمتر از دو هفته دیگر در هفتم جوزا/خرداد برگزار شود. اما مسئولان کمیسیون انتخابات امروز اعلام کردند که به دلیل آمادگی‌های فنی، دور دوم انخابات در ۲۴ جوزا برگزار خواهدشد.

احتمال برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از ۲۰ روز پیش و پس از اعلام نتایج ابتدایی مطرح شد و با اعلام نتایج نهایی، قطعی شد.

این نخستین انتخابات در تاریخ افغانستان که در دو مرحله برگزار می شود.