کاهش سطح تخریب مزارع خشخاش در افغانستان

Image caption در سال ۲۰۱۳ درآمد حاصل از فروش مواد مخدر در این کشور بالغ بر ۷۱۷ میلیون دلار اعلام شده بود

مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرد که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل/ فروردین امسال، باعث شده که تخریب مزارع خشخاش در این کشور کاهش یابد.

هارون رشید شیرزاد، معاون این وزارت به خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که این وزارت در سال جاری توانسته است، فقط حدود دو هزار هکتار زمینی که در آن خشخاش کشت شده را نابود کند؛ در حالیکه تعداد هکتار مزارع خشخاش نابود شده در سالهای گذشته در زمان مشابه به هفت هزار تا ده هزار هکتار می‌رسید.

او افزوده که نیروهای امنیتی افغان که در روند تخریب مزارع خشخاش این وزارت را یاری می رساندند، از بهار امسال تاکنون مشغول تامین امنیت انتخابات بودند و تخریب کشت مزارع خشخاش در افغانستان ناتمام مانده‌است.

او با اشاره به این که تخریب مزارع خشخاش زمان مشخص نیاز دارد، گفت که این وزارت نتوانسته‌است کشتزارهای خشخاش را در ولایت‌های قندهار، هلمند و ارزگان در جنوب، ولایت فراه در جنوب غرب، ولایت ننگرهار در شرق این کشور در زمان معین آن تکمیل کند.

آقای شیر زاد گفت که زمان تخریب مزارع خشخاش باید در حدود یک ماه تکمیل شود که امسال در این زمان تخریب انجام نشد.

او افزود که ۱۴ ولایت افغانستان عاری از کشت خشخاش است و انتظار نمی‌رود که میزان تولید مواد مخدر در این کشور نسبت به سالهای گذشته افزایش یابد.

در سال گذشته تعداد ولایت‌های عاری از کشت خشخاش به ۲۱ ولایت می‌رسید که به گفته مقامات به دلیل نبود امنیت کشاورزان بیشتری به کشت مواد مخدر رو آورده‌اند.

براساس آخرین گزارش حکومت افغانستان و اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC)، کشت خشخاش در افغانستان به ۲۰۹ هزار هکتار رسیده بود که ۳۶ درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی نشان می‌داد.

تولید تریاک نیز نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی ۴۹ درصد افزایش یافته و ۵.۵ هزار اعلام شد.

براساس گزارش سال ۲۰۱۳ درآمد حاصل از فروش مواد مخدر در این کشور بالغ بر ۷۱۷ میلیون دلار اعلام شده بود که چهار درصد از در آمد ناخالص ملی افغانستان را تشکیل می‌داد.

تولید ناخالص ملی افغانستان از ۴.۵۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۳ به ۱۹.۱۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ افزایش یافته است.

مطالب مرتبط