کرزی: لشکر طیبه در عقب حمله به کنسولگری هند در هرات بوده است

Image caption حامد کرزی در گفتگو با شبکه تلویزیونی هدلاینز تودی گفت که رویداد هرات حمله تروریستی آشکاری به منافع هند و افغانستان بود

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که لشکر طیبه گروه شبه نظامی غیرقانونی پاکستانی در عقب حمله به کنسولگری هند در هرات بوده است.

آقای کرزی که برای شرکت در مراسم تحلیف نارندرا مودی نخست‌وزیر جدید هند به این کشور رفته، در مصاحبه‌ای با تلویزیون هدلاینز تودی گفته که رویداد هرات "حمله تروریستی آشکاری به منافع هند و افغانستان" بود.

در این حمله (جمعه، ۲ جوزا/خرداد) به کارمندان هندی این کنسولگری آسیبی نرسید اما دو مامور پلیس زخمی و سه مهاجم انتحاری کشته شدند.

رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه در این مصاحبه گفت: "براساس اطلاعاتی که یک سازمان اطلاعاتی غربی به ما داده، عوامل حمله هرات با لشکر طیبه ارتباط داشته‌اند."

او افزوده است: "افغانستان و هند آرزو دارند که مقام‌های پاکستان واکنش نشان دهند و منابع و پناهنگاهای تروریسم را در خاک خود ریشه‌کن کنند."

آقای کرزی تاکید کرده که به نفع اسلام‌آباد است که پناهگاه‌ها و مخفی‌گاه‌هایی را که تروریست‌ها در خاک پاکستان دارند، از بین ببرد.

اما مردی که خود را سخنگوی لشکر طیبه معرفی کرده، به خبرگزاری فرانسه در کشمیر اظهارات آقای کرزی در مورد دست داشتن این گروه شبه نظامی در حمله هرات را رد کرده است.

لشکر طیبه در حمله ۲۰۰۸ در شهر بمبئی هند، که منجر به قتل ۱۶۶ نفر شد، نیز متهم شد این حمله، تیرگی روابط هند و پاکستان را در پی داشت.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان هم در مراسم تحلیف آقای مودی شرکت کرد. پس از حمله بمبئی، این نخستین بار است که نخست وزیر هند از همتای پاکستانی خود میزبانی می‌کند.

حق نشر عکس AP
Image caption در حمله به کنسولگری هند در هرات، سه مهاجم انتحاری دست داشتند که هر سه توسط نیروهای امنیتی از پا درآمدند

آقای کرزی در آستانه دیدار نخست وزیران هند و پاکستان این اتهام را علیه لشکر طیبه مطرح کرد.

هند هیاتی متشکل از افسران ارشد سازمان اطلاعات این کشور را برای تحقیق درباره حمله به کنسولگری خود در هرات، به افغانستان فرستاده است. به این هیات دستور داده شده که درباره احتمال حضور ریاض باتکان، معاون رهبر گروه مجاهدین هندی در افغانستان هم تحقیق کند.

از ریاض باتکان به عنوان مغز متفکر حملات تروریستی بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ در هند نام برده می‌شود.

سازمان اطلاعات هند تایید کرده که او در افغانستان است، اما اداره امنیت ملی افغانستان این خبر را تایید نکرده است.

براساس گزارشها، این مرد از هند به پاکستان رفته و حالا گزارش شده که در افغانستان به سر می‌برد که باعث نگرانی هند شده است. هندی‌ها نمی‌خواهند که او به گروه طالبان بپیوندد.

در گذشته هم شورشیان به اهداف هندی در افغانستان حملات خونینی انجام داده اند.

از جمله در هفتم حوت/اسفند ۱۳۸۸ مهاجمان انتحاری به دو مهاجمانخانه محل اقامت پزشکان هندی حمله کردند که ۱۶ کشته و ۳۸ زخمی بجا گذاشت.

پس از آن، انفجار انتحاری در ۱۲ اسد/مرداد ۱۳۹۲ در نزدیک کنسولگری هند در شهر جلال‌آباد در شرق افغانستان، ۹ غیرنظامی کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند.

از سوی دیگر در افغانستان بارها این نگرانی مطرح شده که رقابت بین پاکستان و هند به افغانستان کشیده.

مطالب مرتبط