مقامات کنر: ۳۰۰ موشک از خاک پاکستان به افغانستان پرتاب شد

Image caption کنر با پاکستان مرز مشترک دارد و گروه طالبان در برخی از مناطق آن نفوذ دارند

مقامات ولایت مرزی کنر در شرق افغانستان می‌گویند که در دو روز گذشته بیش از سیصد موشک از خاک پاکستان به مناطق مرزی این ولایت شلیک شده‌است.

عبدالحبیب سیدخیل، فرمانده پلیس کنر گفت که این موشک‌ها به ولسوالی‌های شیگل و دانگام فرود آمده که باعث زخمی شدن چهارده نفر و کشته شدن یک نفر شده‌است.

به گفته او، این موشک پرانی سبب شده بیست خانواده، خانه خود را در ولسوالی شیگل ترک کنند.

آقای سیدخیل برای بررسی بیشتر اوضاع، امروز به ولسوالی دانگام سفر کرده‌است.

مقامات ولایت کنر می‌گویند از وزارت داخله/کشور و وزارت خارجه خواسته‌اند که برای قطع فوری این راکت پرانی‌ها دست به کار شوند.

در دو سال گذشته مقام‌های دولت افغانستان بارها از شلیک موشک‌های مشابه به ولایت شرقی این کشور و از جمله کنر گزارش داده‌اند که به گفته آنها از پاکستان شلیک می‌شوند.

مقامات پاکستانی در مواردی شلیک این موشک‌ها را تایید کرده و گفته‌اند که نیروهای امنیتی پاکستان در جنگ با طالبان در مناطق مرزی دست به عملیات توپخانه‌ای می‌زنند که گاهی ممکن است برخی از گلوله‌ها از هدف منحرف شوند، ولی درباره این ادعای اخیر فرمانده پلیس کنر اظهار نظری نکرده‌اند.

موشک پرانی های پاکستان در روزهای نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز شدت یافته بود. اکنون نیز هفده روز دیگر تا برگزاری دور دوم این انتخابات باقی مانده‌است.

همچنین این رویداد در حالی رخ می‌دهد که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته است لشکر طیبه از گروه‌های مسلح غیرقانونی در پاکستان، در حمله به کنسولگری هند در شهر هرات دست داشته است.

دست کم سه فرد مسلح روز جمعه دوم جوزا/خرداد به ساختمان کنسولگری هند در هرات حمله کردند. در پایان این رویداد تمام حمله‌کنندگان کشته شدند. گفته می‌شود که چهار پلیس در این حمله زخمی شدند.

مطالب مرتبط