اوباما خواهان حضور ده هزار نیروی آمریکایی در افغانستان تا ۲۰۱۶

حق نشر عکس
Image caption اوباما می‌خواهد این سربازان تا سال ۲۰۱۶ در افغانستان بمانند و بعد از آن تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند.

مقامات ارشد دولت آمریکا گفته‌اند که باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور می‌خواهد تا ۹۸۰۰ سرباز این کشور پس از پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند.

آنها گفته‌اند آقای اوباما می‌خواهد این سربازان تا سال ۲۰۱۶ در افغانستان بمانند و بعد از آن تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند.

این طرح دو ساله آمریکا مشروط به امضای موافقت‌نامه امنیتی از سوی دولت افغانستان است.

در حالی‌که رئیس جمهور کرزی حاضر نشده این موافقت‌نامه را امضا کند، مقامات آمریکایی گفته‌اند مطمین هستند که هر یک از دو نامزد دور دوم انتخابات افغانستان که پیروز شوند، این موافقت‌نامه را امضا خواهند کرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که رئیس جمهور اوباما قرار است این طرح جدید را در سخنرانی‌اش اواخر امروز از کاخ سفید اعلام کند.

حاشیه‌های سفر اوباما به افغانستان

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش به صورت غیر منتظره به افغانستان سفر کرد.

هدف از این سفر آقای اوباما نظارت بر روند خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان خوانده شد و آقای اوباما در سخنرانی‌اش در آنجا گفت: "تا آخر امسال تمام سربازان آمریکایی از افغانستان خارج می شوند و افغان‌ها خود امنیت کشورشان را در دست می‌گیرند، ما توانستیم سران القاعده را از افغانستان خارج کنیم و به مناطق قبایلی نشین بفرستیم."

حق نشر عکس AP
Image caption سفر آقای اوباما به افغانستان حاشیه‌های پر سر و صدا داشت

آقای اوباما در این سفرش از حامد کرزی خواسته بود تا برای دیدار دوجانبه به پایگاه هوایی بگرام بیاید اما آقای کرزی با رد این درخواست در بیانیه‌ای گفت که حاضر است از رئیس جمهوری آمریکا در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل پذیرایی کند.

در رویداد جداگانه‌ای دیگر، دفتر رسانه‌ای کاخ سفید در ایمیلی که در جریان این سفر به رسانه‌ها فرستاد، به صورت اشتباهی نام مدیر دفتر سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) را در کابل فاش ساخت.

در این ایمیل نام‌های کسانی‌که در پایگاه هوایی بگرام با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کردند، اعلام شده بود که در میان آنها از مدیر سیا در افغانستان نیز نام برده شده‌بود.

کاخ سفید بلافاصله با فرستادن ایمیل جدید نام این کارمند سیا را حذف کرد و از رسانه‌های آمریکایی خواست تا از بردن نام او به دلایل امنیتی اجتناب کنند.

براساس اصول اطلاعاتی در آمریکا نام‌های کارمندان سیا در کشورهای مثل افغانستان پوشیده می‌مانند.

مطالب مرتبط