حضور سربازان آمریکایی در 'عملیات‌ ضد تروریسم' در افغانستان ادامه می‌یابد

Image caption دانفورد گفت که نگران آماده ساختن ۱۲۰۰۰ نیرو برای باقی ماندن در افغانستان نیست

مقام‌های ارتش آمریکا گفته‌اند که از نزدیک به ده هزار نیروی این کشور که قرار است پس از پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند، ۱۸۰۰ تن در عملیات ضد تروریسم شرکت خواهند کرد.

این نخستین بار است که جزییاتی از برنامه ایالات متحده آمریکا برای ادامه حضور در افغانستان پس از ۲۰۱۴ منتشر می‌شود.

با این حال ارتش آمریکا گفته‌است که این تصمیم هنوز نهایی نشده و کشورهای دیگر نیز اگر تمایلی داشته باشند، می‌توانند نیرو در اختیار عملیات ضد تروریسم قرار بدهند.

ژنرال ژوزف دانفورد، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان در حاشیه نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل، به خبرنگاران گفت که به اعتقاد او مانعی برای مشارکت دیگر کشور‌ها در ترکیب نیروهایی که قرار است پس از پایان امسال در افغانستان باقی بمانند، وجود ندارد.

مقام‌های نظامی گفته‌اند که بر اساس برآوردهای انجام شده، ۱۲۰۰۰ نیرو برای همکاری با نیروهای امنیتی افغان و آموزش آنها بعد از سال ۲۰۱۴ مورد نیاز خواهد بود.

آقای دانفورد گفت: " در حال حاضر من اصلا نگران آماده ساختن ۱۲۰۰۰ نیرو نیستم."

پیش از این باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده‌بود که پس از پایان ماموریت عملیاتی نظامیان آمریکایی در افغانستان در پایان سال جاری میلادی، ۹۸۰۰ سرباز آنان در این کشور باقی خواهند ماند.

این تعداد نیز به تدریج کاهش یافته و پس از سال ۲۰۱۶ میلادی تنها یک هزار سرباز آمریکایی در افغانستان خواهند ماند که وظیفه تامین امنیت مکان‌های دیپلماتیک آمریکا در این کشور را برعهده خواهند داشت.

حال ژنرال دانفورد می‌گوید، ایالات متحده آمریکا حاضر شده ۸۰۰۰ نیرو از ۱۲۰۰۰ نیروی باقی مانده پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان را فراهم کند.

کشورهای آلمان، ایتالیا و ترکیه نیز وعده داده‌اند تا نیروهای خود را برای تامین امنیت بخش‌هایی از افغانستان اعزام کنند.

بر این اساس نظامیان آمریکایی در شرق و جنوب افغانستان مستقر خواهند شد، نیروهای ایتالیایی در بخش بزرگی از غرب، سربازان آلمان در شمال و نیروهای ترکیه در شهر کابل.

وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو که این هفته در بروکسل، پایتخت بلژیک گرد هم آمده‌اند، روی این مساله بحث می‌کنند که کدام کشورها در سال ۲۰۱۵ میلادی و بعد از آن، در افغانستان نیرو خواهند داشت.

به گفته ژنرال دانفورد، کشورهای عضو ناتو در نشست این هفته خود متعهد شده‌اند تا برای "چندین سال" کمک‌های مالی نیز در اختیار ارتش افغانستان قرار دهند.

ارتش افغانستان در حال حاضر ۳۵۲ هزار نیرو دارد و به گفته کارشناسان نظامی، در بخش‌های متعددی مانند ایجاد نیروی هوایی، برنامه‌ریزی و تدارکات، تامین بودجه و خرید ابزار و مهمات مورد نیاز، وابسته به کمک‌های خارجی خواهد بود.

مطالب مرتبط